| ares8 a întrebat:

Salve all!
Apelez ca de obicei la profesionisti. De o perioada se intampla ceva destul de ciudat cu PC-ul meu. Se restarteaza din senin. Mai mult, ce e si mai ciudat, atunci cand dau pe "Shut Down" uneori in loc sa se opreasca se restarteaza! Cineva da la mine din familie joaca Metin2 si atunci cand vrea sa intre pe joc - bineinteles - se restarteaza straight face
Nu stiu ce sa mai cred, initial am crezut ca e de la joc, am banuit ca are virusi sau nu are loc pe disc. Am sters din belsug, iar acum sunt 30 deGB liberi. Am scanat de virusi si nu a gasit nimic...
Ca sa fiu impacat, mai ales ca acum o saptamana ramasese blocat si nu mai pornea, l-am curatat bine de praf, am scos placa video si placuta de memorie. Dar atunci tot nu a pornit pana nu am scos de cateva ori la rand bateria de la bios si am facut cateva incercari cu memoria, felul in care este acum fiind singurul pe care l-a acceptat ca sa porneasca.
Asadar, luand in considerare toate astea, care credeti ca poate fi cauza, ce ma sfatuiti sa fac?
Astept raspunsuri calificate de la specialisti.
Multumesc anticipat si toate cele bune!

Răspuns Câştigător
| CryFar a răspuns:

Tu folosesti ccleaner si din cauza asta ai sters registru care era de shot down si pc'ul nu mai asculta comenzile de shot'down.cand u stergi registri cu ccleaner stergi si salvarle recente...deci...reinstaleaza windows si foloseste ccleaner doar pentru curatare nu pentru registri bft.happy

2 răspunsuri:
| dexro a răspuns:

Pai cel mai probabil poti sa scapi de problema asta cu un reinstal de windows, daca tot nu merge incearca sa scoti cablul de la reset din placa de baza... lasa doar ala de power
daca tot nu merge imprumata niste rami de la careva si vezi daca iti mai face asa avand doar placuta noua bagata

| YanisMn a răspuns:

Specialist nu sunt si nici raspuns foarte calificat nu e.Insa,iti pot spune ca acelasi lucru mi s-a intamplat si mie cu pu-ul meu.Cand imi era lumea mai draga, pac! "power saving".ma scotea din minti, nici cdurile nu mi le citea bine.in fine.Am intrebat pe toti,nu stiau ce sa faca. Ca solutie,am inceput prin a desface pcul,am sters TOT de praf,in special cooler-ele, am schimbat bateria de la Bios cu una noua, am reinstalat windows (mi-am salvat ce imi trebuia deoparte pe un stick) si de atunci Slava Domnului ca nu mai am probleme. Sper ca am fost de ajutor. Multa bafta!