| Girly97 a întrebat:

Stiti jocul acela "Mickey and friends in piilow fight"? Daca il alegi de exemplu pe Mickey cineva ii controleaza pe Donald si Goofy. Mereu m-am intrebat cine controleaza celelalte personaje! Oricine ii controleaza stie sa ajunga fix unde a cazut lada ajutatoare in timp ce mie mi-ar fi greu daca as fi prea sus sa vad! Cu cine joc mai exact?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Personajele care nu sunt manipulate direct de jucator se misca in virtutea programarii lor de catre cel care a dezvoltat jocul. Gandeste-te la un meci de fotbal/tenis, cand joci "cu calculatorul" (CPU), ceilalti participanti la actiune interactioneaza cu tine dupa instructiunile pe care le-a primit de la producator. In general, nimic nu e lasat la voia intamplarii intr-un joc. La fel cand joci sah pe calculator, mutarile sunt "dictate" anticipat de dezvoltatorul aplicatiei.
Iar faptul ca ceilalti eroi se descurca mai bine si se misca mai rapid decat personajul ales de tine se datoreaza tot acestei programari. De cele mai multe ori, se triseaza in jocuri, dar iti ofera si tie posibilitatea sa castigi, in functie de experienta acumulata in joc.