| Eduard619 a întrebat:

Sugestie:
placa video performanta sau ps4?

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Eu cand mi-am luat consola (xbox), mi-am luat-o doar pentru forza si ma joc rar.
Pc-ul e altceva, te joci, asculti muzica, alt-tab sa mai vezi o stire, vreo postare etc.Pe console ce faci? te joci la 30 de fps-uri cu detalii minime si mai dai bani si o gramada de bani pe ele.
Consolele sunt pentru cei care for plug-and-play in weekend, nu pentru viata de zi cu zi, multitasking, muzica, stiri, filme, etc.
Asa ca ia-ti gtx 1060 sau rx480 (580 consuma excesiv la aceeasi performanta-220 w ) si ai rezolvat problema.
Legat de exclusivitati, sunt smecherii de marketing sa agate cumparatorul, da, sunt frumoase, dar nu merita decat daca nu gasesti echivalentul pe pc.In cazul meu cu Forza, nu exista echivalent pe pc, iar de alte jocuri cu story-line sau w/e nu-mi pasa, am skyrim, am the witcher si le joc moca.Jocurile FPS le cumpar, dar astea single-player, cat inca sunt piratii in viata, un leu nu dau.

11 răspunsuri:
| Gonrax a răspuns:

Depinde ce procesor ai. Și poate fi mai avantajos ca PS4.

| alexboss2020 a răspuns:

Placa video performanta

| AndreiM77 a răspuns:

Depinde, daca ai mai avut un ps sau o consola, alega ps4. Chestia asta cu ps vs consola este subiectiva, depinde de ce vrei tu. Dupa un anumit prag pc-ul este peste consola cu mult.

| xByte a răspuns:

Depinde si de restul configuratiei tale. Daca ai un procesor decent, si 8gb ram, atunci mergi pe o placa video fara dubii, deoarece in 1300-1400 lei gasesti un RX 480 sau un GTX 1060, ambele fiind placi ce surclaseaza cu usurinta performantele unui ps4.

| xByte a răspuns (pentru xByte):

Ca idee, ps4 ruleaza in rezolutie 900-1080p in 30fps ( putine titluri fiind in 60fps ) undeva la setari high, pe cand un pc cu RX 480/GTX 1060 poate rula toate titlurile noi aparute in 1080p cu setari ultra, frame-rate-ul fiind mai mare de 60.

| Robert_Vaduva_Ionut_1995 a răspuns:

PS4 deoare tu iti ei placa video dar pe ps4 iti poti cumpara jocuri si iti merge fara probleme!

| Amshel a răspuns:

Pai cam depinde.

Prima data gandeste-te la ce jocuri joci si la disponibilitatea lor pe cele 2 platforme. Ps4, la fel ca xbox one, are o serie de jocuri exclusive pentru el. Uita-te pe o lista cu titlurile lansate si cele care urmeaza sa fie lansate si vezi daca iti face ceva cu ochiul. Sincer asta e principalul motiv pentru care as cumpara eu o consola.

In al doilea rand, legat de pc, nu ai specificat ce configuratie ai. Degeaba ai o placa video foarte buna daca procesorul lasa de dorit. Acesta nu va face fata si nu vei observa cine stie ce imbunatatiri fata de acum.

Mai e si stilul in care te joci: Mouse & tastatura vs. controller, plus ca, din cate stiu, pe ps4 iti trebuie abonament Playstation Plus ca sa poti juca online.

| Eduard619 explică (pentru Amshel):

Scuze,credeam ca s-a inteles ca daca am nevoie doar de placa restul e ok.

| Eduard619 explică (pentru Amshel):

Scuze,credeam ca s-a inteles ca daca am nevoie doar de placa restul e ok.
Nu prea sunt interesat de on line mi as lua ps4 doar pentru exclusivitati dar ma bate gandul ca trebuie sa cumpar jocurile.

| Bogdan_Dan_1987 a răspuns:

Chestia e in felul urmator. Sunt jucator pro de fifa iar eu personal pentru fifa aleg PS4 (fluiditate si fps la maxim). Treaba cu pc ul consta in faptul ca eu ca sa scot aceeasi fluiditate si fps uri trebuie sa detin o placa video peste mediu si aici ma refer de la GTX 1060 in sus. Procesoarele grafice de pe consolele PS 4 nu sunt pentru piata pc urilor, sunt gpu - uri optimizate special pentru console gpu uri cu o frecventa de 5 6 giga 1.8 Tflops, la fel si procesorul de la amd jaguar pe 8 nuclee. Sunt componente simulare cu cele de pe un sistem desktop. De asta nu ar trebui facute comparatii. In concluzie mie ca sa mi mearga fifa pe pc asa cum merge pe consola, pretul sistemului ma cost cu mult peste cat costa o consola PS 4. (testat si experimentat)

| robiiii a răspuns:

PS4 clar