| fyrelord a întrebat:

TPU, am o problema cu pc-ul meu: atunci cand dau dublu click pe o aplicatie imi apare o fereastra in care ma pune sa aleg cu ce program sa o deschid acea aplicatie... daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cum se rezolva asta, multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| RomulusMilea a răspuns:

Salut,

Mai exact, atunci când dai clic dublu, nu îl dai pe o "aplicaţie", ci îl dai pe un anume fişier, de un anumit tip.

Care este numele complet al fişierului pe care ai dat clic dublu? Prin numele complet mă refer la numele propriu-zis şi la extensie, separate de caracterul PUNCT.

De exemplu, numele complet al unui fişier poate fi DOCUMENT.DOC, unde DOCUMENT este numele propriu-zis al fişierului, iar DOC este extensia fişierului.

Îţi apare acea fereastră pentru că fişierului pe care ai dat clic dublu nu îi este asociată nicio aplicaţie, niciun program care să deschidă acel fişier şi să-l proceseze (dacă este cazul).

Aştept răspunsul tău cu privire la numele COMPLET al fişierului, inclusiv EXTENSIA. Mulţumesc.

| fyrelord explică (pentru RomulusMilea):

Pai nu prea conteaza cum ii se numeste aplicatia, hai sa zicem de exemplu firefox.exe, deci dau dublu click si imi apare pe screen o imagine in care ma pune sa aleg cu ce sa deschid programul respectiv, adica imi arata o lista de optiuni, cu internet explorer, java, etc. Nu reusesc sa deschid nici macar task manager, sau sa dau comanda in Run, de ex: intru un Run si dau msconfig si imi zice urmatoarele : "C:\Windows\system32\msconfig.exe - Aplication not found." asta e eroarea... Si eu nu stiu exact daca e asociat adica dau la Properties, (la o melodie), si la open with selectez wmp, si cand dau din nou ca s ao deschid imi apare screenul acela si imi arata cu ce sa il deschid... nu prea inteleg care ar fi problema, oare e posibil sa se fi stearsa ceva fisier din system32?

| RomulusMilea a răspuns (pentru fyrelord):

Salut,

Nu am veşti prea bune pentru tine, dar există o soluţie, chiar dacă ar putea fi foarte "dureroasă". Problema sistemului de operare este că şi-a pierdut setările/asocierile legate de fişierele EXE, aceasta este extensia cu probleme. Cu alte cuvinte, sistemul de operare are setări interne legate de deschiderea fiecărui tip de fişier. În cazul fişierelor executabile, cele cu extensia EXE, asocierea este mai complexă, prin intermediul editării regiştrilor, REGEDIT, care vine de la Registry editing.

ATENŢIE! Modificările în REGEDIT trebuie făcute NUMAI de către personal instruit în acest sens, erorile care pot apărea din cauza erorilor de editare a regiştrilor ar putea fi imposibil de reparat.

Cum fişiere EXE sunt foarte multe, trebuie să găsim exact care dintre fişierele EXE are această problemă şi să rezolvăm problema doar pentru acel fişier. Ai putea indica exact acel fişier EXE? De unde a pornit problema? Ce s-a întâmplat concret după care deodată sistemul de operare nu a mai funcţionat complet? Această informaţie ar putea fi vitală în rezolvarea problemei.

Alte întrebări: dacă apeşi CTRL + ALT + DEL, poţi deschide Task Manager? Dacă nu, este clar că sistemul de operare trebuie reinstalat.

Consider că aceasta este o problemă destul de gravă a sistemului de operare, de fapt cea mai gravă la acest capitol (asocierea fişierelor), s-ar putea ca unica soluţie să fie reinstalarea atât a întregului sistem de operare, cât şi a tuturor aplicaţiilor instalate pe sistemul actual de operare.

Mulţi dintre specialişti recomandă cu tărie reinstalarea întregului sistem de operare, pentru că un petec aplicat pe această problemă poate genera una, sau mai multe probleme în altă parte, care la rândul lor pot genera alte probleme, şi aşa mai departe, ceea ce nu este prea plăcut pentru funcţionarea computer-ului.

Aştept răspunsurile tale. Mulţumesc.

| fyrelord explică (pentru RomulusMilea):

Uite, problema sta in felul urmator, nu e doar la o anumite aplicatii, e la toate aplicatiile, nu conteaza ca e.exe,.mp3, etc. In legatura cu task manager-ul, din Ctrl+alt+del reusesc sa il deschid, dar daca dau click dreapta pe task, si incerc sa il deschid de acolo nu reusesc, dar uite, am intrat pe Task Manager, si m-am uitat dupa un proces deschis system32, ei, nu este deschis, si in mod normal acesta se deschide odata cu windows-ul, deci nu prea stiu ce sa fac. Dar ce-l mai probabil este un virus. In legatura cu PC-ul, am instalat un antivirus de pe net, si cred ca avea si virus in el, iar cand am facut o scanare a virusilor, am facut-o in boot-are si probabil ca ceva fisier din system32 sa fi fost infectat cu Neshta(virus), si a sters acel fisier, pentru ca astfel nu-mi explic ce s-ar fi putut intampla. Astept parerea ta. Multumesc mult!

| RomulusMilea a răspuns (pentru fyrelord):

Salut,

Mulţumesc pentru răspuns. De unde ştii că infectarea s-a făcut cu virusul Neshta? Ce aplicaţie AntiVirus ai instalat?

S-ar putea să ai nevoie de o aplicaţie personalizată care să cureţe doar acel virus. Unii dintre producătorii de AntiVirus creează asemenea aplicaţii, dedicate câte unui virus.

La adresa de mai jos vei găsi în engleză un ghid complet de înlăturare a acestui virus, inclusiv soluţia manuală, în cazul în care descărcarea soft-ului oferit de site nu se poate face, sau dacă se poate face, dar soluţia în sine nu funcţionează în mod automat.

Dacă eşti de acord, foloseşte soluţia oferită de acest site, parcurge etapele curăţării cu mare atenţie şi să sperăm că ţi se va rezolva complet problema.

Link-ul:

http://www.cleanpcguide.com/......-neshta-a/

Asta să fie o lecţie importantă, să fii foarte atent pe viitor ce soft-uri descarci de pe Internet şi mai ales ce soft-uri instalezi.

Sper să te fi ajutat. O seară excelentă.

P.S. Scrie-mi te rog dacă ai rezolvat complet problema. Mult succes!