| Adryan657 a întrebat:

Ubuntu linux 10.04
sau
microsoft windows xp sp3?

Răspuns Câştigător
| happykill a răspuns:

Din punctul meu de vedere totul se rezumă la câteva aspecte:

1. Compatibilitate hardware: lucrurile de bază gen placă video, sunet, placa wireless sau modem usb, etc merg fără multe bătăi de cap

2. Lucrul tău cu calculatorul se rezumă la: browsing, muzică, filme, documente(atât OpenOffice cât și Google Docs fac o treaba mai mult decât excelentă pentru utilizatorul obișnuit), programare și încă câteva aspecte (dacă vrei jocuri ai greșit platforma)

3. Ești pregătit să te obișnuiești cu ceva nou, să cauți alternative și să ai rabdare pentru aceste alternative(Gimp vs Photoshop - la acest aspect nu știu câți dintre utilizatorii folosesc Photoshop fiindcă ar avea plusuri multe sau doar fiindcă nu au răbdare să învețe ceva nou)

Ca avantaje:
1. Sistemul va rula la fel de bine ca prima oară când l-ai instalat. Odată pus la punct nu mai trebuie să iți bați capul deloc cu el. Cel mai mare impas fiind desigur acel: Odată pus la punct. Desigur poți să îl lași deschis zile întregi, poate chiar săptămâni, eu unul încercând acum să îi testez această limită(de peste 8 zile pornit în continuu se mișcă excelent).

2. Nu e nevoie de antivirus care mânâncă resurse inutil(eu unul nu îl recomand nici pentru windows, având în vedere că Desktop-ul pe care stă fratele meu "a trăit" mai mult fară antivirus și încă "trăiește")

3. Viteza de reacție (se mișcă foarte foarte bine, atâta timp cât nu pui prostia aia de driver proprietar de la ATI, mie unuia încetinindu-mi anumite programe gen vlc cănd îl fac fullscreen, altfel se mișcă excelent)

4. Ușurința de utilizare odată obișnuit(mă refer de exemplu la Gnome, unde eu unul mă mișc mult mai repede decât pe explorer).
Un exemplu ar fi găsirea unei aplicații care este pusă exact unde trebuie(exemplu: Applications->Sound and VidehiroBrasero, pe când în explorer te chinui să găsești pe unde e aruncat nero dacă nu îl ai pe Desktop). Acest aspect m-a enervat foarte mult pe windows, adică lipsa unei organizări inteligente.

Acest lucru se aplică și pentru instalarea de aplicații, dar asta dacă ești obișnuit să instalezi din repository(e mai simplu să deschizi Synaptic decât să cauți pe internet aplicația ca sa o instalezi).

P.S. Dacă vrei varianta manelistă a Y! Mess rămâi la windows (cunoscătorii știu de ce)

1 răspuns:
| monstrulet a răspuns:

Win7