| cristianod a întrebat:

Linux Ubuntu sau Windows? ce preferati...care e mai bun?

9 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Pe laptop am Unbuntu iar pe desktop Windows 7. Dintre astea 2 as prefera Ubuntu, din cauza securitatii crescute si a rapiditati si nu numai, poti face si alte chestii pe care utilizatorii de windows doar vieseaza sa le faca cum ar fi : spargerea unei parole de wi-fi (a unui router wireless) sau sa faci flood pe un site, adica pe romaneste sa faci ca site-ul sa cada sa nu mai functioneze. Daca vrei sa testezi ubuntu fara ca sa-l instalezi in calculator ti-as recomanda instalarea lui pe un cd si il rulezi direct de pe cd sau pe un stick usb.

Uite ai aici un tutorial cum sa-l faci pe cd sau USB stick:

http://www.youtube.com/watch?v=FnmCAtL78f8

| DANI_1590 a răspuns:

Parca mergeau chesittle de pe windows si pe ubuntu dar printr-un program wine parca... Oricum recomand Windows

| Niiiicu a răspuns:

Windows

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei multe jocuri si aplicatii Windows, daca iti doresti un sistem rapid si performant alege Linux.

| cristianod explică (pentru anonim_4396):

Si nu pot sa joc ..de exemplu metin2 pe linux? ubuntu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristianod):

Nu stiu, eu am Windows, eu auzisem de la un prieten ca nu iti merge orice joc pe Linux, dar exista si aplicatii pentru jocuri.

| laurentiu80 a răspuns (pentru cristianod):

Se poate rula si aplicatii windows (ce jocuri zici tu ), cu ajutorul unei aplicatii pe nume Wine, care se instaleaza foarte usor din Ubuntu Software Center. Bafta.

| Kryss13 a răspuns:

Eu prefer Windows. happy
O zi buna! :*

| AlexandruGeorgeNita a răspuns:

Eu prefer Linux. poate fi si Kiwi ..sau alte genuri. dar daca vrei sa te joci. iti recomand Windows. Linux este mai mult de programe.