| Nedelcu_Alex_2002 a întrebat:

Un calculator Dell 745 are mufa Cablu A+ Premium High-Speed HDMI 1 pentru conectare de la pc la tv si as mai vrea sa stiu daca un cablu HDMI are si video si audio, adica asigura transferul si sunet si video din pc la tv.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, prin cablul HDMI se transmite și audio, și video.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru Nedelcu_Alex_2002):

Placa video are ieșiri, nu intrări (mă rog, astea uzuale). Așadar, dacă ai o singură mufă de ieșire la PC spre monitor, nu prea ai cum să legi două monitoare. Nu într-un mod simplu.
Totuși, dacă vrei neapărat, trebuie să cauți distribuitoare de semnal către mai multe monitoare. Fie VGA, fie HDMI (în funcție de ce ieșire este pe el). Și un eventual adaptor - în caz că ai nevoie să treci de la un tip la altul (VGA HDMI sau invers).