| Alicarabuila a întrebat:

Vreau sa cumpar o placa video GTX 1050 TI, dar monitoril meu are doar intrare VGA si placa DVI si HDMI. Trebuie sa cumpar alt monitor sau se poate face ceva?

7 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Trebuie sa cumperi alt monitor.

| SilviaDulcik a răspuns:

SareInOchi a dat un răspuns eronat. El a dat exemplu de cablu pe care circulă semnal analogic și atât, VGA dă semnal analogic. Mufa DVI din exemplul dat de el este DVI-I, asta înseamnă că acea mufă DVI dă semnal digital cât și semnal analogic.
Tu la placa video ai HDMI, DVI-D și probabil și DisplayPort.
DVI-D poate reda doar semnal digital!

DVI-I are dacă te uiți atent acei 4 pini mai groși la mufă, DVI-D nu îi are.

Eu îți recomand să cumperi un convertor VGA-HDMI, poți să cumperi de pe OLX, sunt destul de ieftine și își fac treaba. Eu am unul, comandat direct din china, care se comportă exact cum trebuie.
Ex: https://www.olx.ro/oferta/vga-to-hdmi-convertor-ID7Jnyh.html#675fad031b

Încă un lucru, nu arunca banii pe fereastră pe cabluri cu mufă VGA într-o parte și HDMI în cealaltă. Acelea sunt falsuri care nici nu au cum să funcționeze deoarece prin HDMI trece semnal digital și prin VGA trece semnal analogic.

| KenWooD123 a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Am exact aceleasi componente si cablu si merge, trebuie sa iti fac un raport caci este eronat ceea ce zici.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru KenWooD123):

Da, recunosc că am greșit puțin. Răspunsul precedent nu este eronat dar se aplică doar pentru modelele de GTX 1050 TI ce au DVI-D și nu DVI-I.
Căutând amănunțit pe internet am dat în cele din urmă de un model de GTX 1050 TI (din 20 am dat de 1 model) care să aibă DVI-I.
Din asta rezultă că probabil spui adevărul și te numeri printre norocoșii cu GTX 1050 TI cu conector DVI-I.

Aruncă un ochi aici, să vezi diferența de pini între cele 2 tipuri de DVI http://www.deltapage.com/product_images/uploaded_images/7801.dvid.gif

| alexboss2020 a răspuns:

Decat sa te mai chinui sa cumperi un cablu iti sugerez sa iti cumperi alt monitor cu hdmi ca se vede mult mai bine!

| alexboss2020 a răspuns:

Daca are bine daca nu isi cmpara cum ai specificat si tu mai sus un cablu VGA-DVI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa cumperi un cablu VGA la DVI de la un magazin de PC-uri, sau dai comanda pe net.

Eu am comandat de aici: https://conectica.ro/......-11995420.