| FzKr a întrebat:

Windows 7 sau windows xp? care este mai bun? Intel Pentrium (R) Dual-Core E5300 2.6Ghz 2Gb RAM ATI HD4350 1GB HDD 320GB configuratia mea... ce windows imi recomandati?

8 răspunsuri:
| ZeroBLADE a răspuns:

Windows 7 cu siguranta, Windows XP nu mai este ce a fost candva. Iti recomand windows 7 pe x86 biti daca ai un sistem mai slab, dar daca ai un pc si mai slab, ma refer la 256mb ram, mai putin de 1, 6ghz procesor si placa video "antic" poti ramane pe XP!

De ce iti recomand windows 7? din mai multe motive, primul fiind ca de cand a aparut acest windows a avut foarte mult success, tot mai multe firme producatoare de soft-uri si jocuri optimizeaza pentru windows 7 decat pentru xp, cei de la Microsoft intentioneaza pana la sfarsitul anului 2011 sau 2012 nu stiu sigur sa opreasca vanzarile de windows xp, si tot asa, tot mai multe programe optimizate pentru noile sisteme de operare, si pentru XP o sa devina cum este acum pentru noi windows 95, spune-mi si mie ce soft-uri NOI merg pe windows 95 si o sa intelegi

Un alt motiv ar fi desigur designul! vine cu o grafica mult mai frumoasa, mai placuta si cu optiuni mai noi si mai usor de folosit etc etc! as putea continua la infinit cu avantajele pentru windows 7, singurul avantaj care i-l are windows XP dupa mine este ca este recomandata DOAR pentru sisteme foarte vechi (vechi de peste 5-6 ani)

Bafta!

| Energyboy a răspuns:

Depinde de preferinte daca lucrezi pe pc iti recomand sa foloseti windows7 iar daca esti fan de gameplay la diferite jocuri iti recomand xp.Parerea mea este ca Windows xp este cel mai bun Windows pentru a rula jocuri.

| SerbanSnake a răspuns:

Toate aplicatiile inclusiv jocurile ruleaza mult mai bine pe windows 7, insa la configuratia ta iti recomand xp, deoarece pentru windows 7 iti trebuie 3-4 gb ram ca sa obii un plus de performanta la ce ai tu, bafta.

| Rares2594 a răspuns:

Eu iti recomand windows 7 home premium o sa iti mearga mai binewinking eu am configuratia dubla ca a ta mai buna! si foloses 7!tongue

| Donn4All a răspuns:

Daca vre sa iti faci calculatoru pentu jocuri e mai bun xp

| EqquerOX a răspuns:

Ce model de pc ai?

| Rocsy10 a răspuns:

Eu iti recomand Windows 7 sau Windows 8. Astea sunt cele mai bune!winking

| FzKr explică:

Configuratia de mai sus o am in pc