| SaveTheNature a întrebat:

1-De ce sunt plecati 3 milioane de romani in strainatate, si de ce majoritatea spala babe,fac curatenie, sau rup carca in constructii -repet -majoritatea.

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

1.Sunt plecati din cauza a ceea ce eu numesc "iluzia cascavalului" si din cauza amagirii ca o duc mai bine acolo.De fapt, coroborat cu preturile si nivelul de viata, in Spania si Italia, unde s-au dus grosu' e doar putin mai bine ca la noi.In Romania, o familie cu 2600-2700 de lei lunar, o duce mai bine decat niste italienizati/spaniotarzi cu venit lunar de 2000-2200 de euro.Si bineinteles, au avut ideea idioata ca afara gasesc larg deschise portile Raiului capitalismului pur.

2.Pentru ca accepta si pana acolo le merge calificare.Tu ai fost mult prin alte tari si cred ca esti constient ca un chirurg cu experienta de 15 ani din Romania,nu va avea nicidecum aceleasi atributii in Spania/Italia,ci unele mult mai scazute.Din cauza neincrederii statelor straine in capacitatile imigrantilor.Un profesor de filosofie roman va ajunge in USA, par example, sa curete WC-uri.Iar, cand te gandesti la cei care abia au 10, 12 clase e perfect logic ca acestia sa rupa munca la negru, sa deretice in camerele si cururile octogenarilor si sa care BCA.Adica,ce,l-ai vrea chief executive officer pe un romanas cu brandu' gros care nu e calificat pentru altceva decat constructii,avand,nativ, fizicul, un garant puternic pana acum cativa ani, pentru nobila sluja de dat cu pickhammeru'?

Un alt motiv este imaginea proasta a romanilor in strainatate, care a scazut si mai mult increderea in imigranti romani.Lipsa de incredere ce era prezenta de mult, inca din anii '90, cand au inceput sa-i invadeze rumanii pe occidentali.

31 răspunsuri:
| SaveTheNature explică (pentru Dumnezău):

Rar,foarte foarte rar, gasesc romani sa gandeasca asa cum gandesti tu.
Poti sa le dai lectii multora de pe TPU. in multe domenii.
Mai e un lucru pe care nu il pot intelege si nu il suport. De ce romanii sunt supusi celor cu o situatie materiala superioara lor. Demnitatea frate asta conteaza. Un om cu demnitate poate inchide o banca daca doreste cu adevarat,,