| SaveTheNature a întrebat:

1-De ce sunt plecati 3 milioane de romani in strainatate, si de ce majoritatea spala babe,fac curatenie, sau rup carca in constructii -repet -majoritatea.

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

1.Sunt plecati din cauza a ceea ce eu numesc "iluzia cascavalului" si din cauza amagirii ca o duc mai bine acolo.De fapt, coroborat cu preturile si nivelul de viata, in Spania si Italia, unde s-au dus grosu' e doar putin mai bine ca la noi.In Romania, o familie cu 2600-2700 de lei lunar, o duce mai bine decat niste italienizati/spaniotarzi cu venit lunar de 2000-2200 de euro.Si bineinteles, au avut ideea idioata ca afara gasesc larg deschise portile Raiului capitalismului pur.

2.Pentru ca accepta si pana acolo le merge calificare.Tu ai fost mult prin alte tari si cred ca esti constient ca un chirurg cu experienta de 15 ani din Romania,nu va avea nicidecum aceleasi atributii in Spania/Italia,ci unele mult mai scazute.Din cauza neincrederii statelor straine in capacitatile imigrantilor.Un profesor de filosofie roman va ajunge in USA, par example, sa curete WC-uri.Iar, cand te gandesti la cei care abia au 10, 12 clase e perfect logic ca acestia sa rupa munca la negru, sa deretice in camerele si cururile octogenarilor si sa care BCA.Adica,ce,l-ai vrea chief executive officer pe un romanas cu brandu' gros care nu e calificat pentru altceva decat constructii,avand,nativ, fizicul, un garant puternic pana acum cativa ani, pentru nobila sluja de dat cu pickhammeru'?

Un alt motiv este imaginea proasta a romanilor in strainatate, care a scazut si mai mult increderea in imigranti romani.Lipsa de incredere ce era prezenta de mult, inca din anii '90, cand au inceput sa-i invadeze rumanii pe occidentali.

| SaveTheNature explică (pentru Dumnezău):

Rar,foarte foarte rar, gasesc romani sa gandeasca asa cum gandesti tu.
Poti sa le dai lectii multora de pe TPU. in multe domenii.
Mai e un lucru pe care nu il pot intelege si nu il suport. De ce romanii sunt supusi celor cu o situatie materiala superioara lor. Demnitatea frate asta conteaza. Un om cu demnitate poate inchide o banca daca doreste cu adevarat,,

31 răspunsuri:
| SaveTheNature explică:

Ba da chiar nu a inteles nimeni intrebarea?
Cehii,slovenii, indienii, africanii, pakistanezii etc etc- care sunt tot emigranti, si tot la munca prin tari straine, tot din cauza ca nu au de munca in tara lor sau ca sunt platiti prost. Nu au in strainatate muncile cele mai josnice.
Deci romanii din toate natiile planetei, prind muncile cele mai josnice.
Africanii de ex au slujbe mult mai bune decat noi.V-ati prins acum sau nu?

| Armatistul82 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Deci in concluzie e vina celor din alte tzarii. ce frumos frate.sa dai vina pe alti

| Dandanache a răspuns:

Ce nu inteleg eu, daca e vina lui Basescu, de ce romanii din strainatate au votat mereu majoritar pro Basescu?

| mariazet45 a răspuns (pentru Dandanache):

Pentru ca ei traiesc bine, nu le lipeste nimic acolo, cand se intorc in tara au ceva probleme, stiu persoane care lucreaza Spania la ferme de vaci stau in balegar pana 12 ore pe zi vin in vacante cu main de 10000 de euro cumparate in rate si cu aere de avuti Te asigur ca acolo lucreaza pentru 1000 de euro pe luna aici daca i ar da cineva 1000 de euro sa faca aceeasi munca nu ar face.

| Dandanache a răspuns (pentru mariazet45):

Stiu cum lucreaza si pe cati bani romanii din strainatate. De ce voteaza cu Basescu?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce intrebare tampita ai pus. Pai unii poate prefera sa castiga 1000E spaland babe la cur decat 200E fiind profesor.

| SaveTheNature explică (pentru suntserios):

Si deci a cui este vina?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaveTheNature):

E vina lui Antonescu, ce dracu. Ştiu sigur, că am pile la tasta 3 a lu' băsescu.

| Wøodenpints a răspuns:

Li se pare mai avantajos să spele un veceu şi să spargă bolţari pentru 1000 de euro pe lună acolo, decât să vândă ziare pentru 600 de lei aici,în România.
Oameni bolunbzi. Dacă te duce mintea, te descurci foarte bine şi aici, în România, doar ăia puturoşi şi care vor să se îmbogăţească rapid se duc în afară, unde-i teoretic mai uşor de câştigat bani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Zi-mi si mie cateva metode sa te imbogatesti aici in Romania, daca nu te superi, in afara de loto laughing.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

În România există mulţi oameni proşti.
În România există sipiritul de turmă.
În România oamenii sunt extrem de curioşi cqnd apar chestii noi, de care nu au auzit.

În românia poţi profita de pe urma oamenilor proşti, curioşi şi care se iau unii după alţii.
Asta nu-ţi spune nimic? Dacă nu, atunci şi tu faci parte din cei pe care i-am numit mai sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Prost nu sunt, iti garantez.
pot rezista si fara spiritul de turma.
sunt in pas cu ''tehnologia'' sa zicem asa.
iar dau peste cineva cu spiritul asta de denigrare a propriei tari: crezi ca in norvegia de exemplu nu sunt aceste categorii de oameni?
si in plus, poate asa este firea ta, sa profiti de aceste categorii de oameni; gandeste-te la ce spune puya intr-una din melodiile lui: ce faci bine te va ajuta si ce faci rau se va intoarce impotriva ta.
incearca tu sa faci totul corect si mai vorbim dupa, daca iti iese totul chiar cum vrei.

| Wøodenpints a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok,l-ai citat pe puya. Oficial pentru mine eşti ultimul om şi tot ce ai spus până în momentul ăsta devine irelevant.
Nu-mi mai bat capul cu tine. Şi da, în Norvegia este cu mult mai diferit faţă de aici, şi pot aduce unicul argument cu religia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Ok, multumesc pentru aceasta titulatura. nu mi s-a mai spus asa ceva pana acum, e o premiera. dar nu inteleg, daca eu sunt ultimul om, tu al catelea esti, primul, al doilea, al 1384230392-lea, lumineaza-ma? si in plus, daca ti-ai bate capul cu mine, crezi ca m-ai face sa plang cu argumentele tale? sa fim seriosi.

| Pitzipoanca a răspuns:

Pentru ca nu sunt buni la altceva.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Motive :
1. Bani
2. nu au scoala
3. in tara mor de foame
4. au copii
5. poate si-au luat copii in acea tara ca sa le poata da o cultura mai bune si sa isi castige drept de locatar in acea tara si la un trai mai bun si ei fiind " aulanderi " nu au ce munci altundeva
6. poate urasc Romania
7. si din aia 3 milioane, nu sunt si tigani la cersit?
cam ata imi vine, bft

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Findca in Romania nu este de lucru si decat sa stai in Romania si sa mori de foame nu mai bine te duci in alta tara sa lucrezi cu toate ca muncesti mult si greu dar cel putin castigi bani si nu mai mori de foame.

| TheDifference a răspuns:

Pentru ca daca ar face acelasi lucru in Romania ar fi platiti pe sfert, cel mult

| faaalyoana a răspuns:

Deoarece aici cei mai multi nu sunt calificati in nimic, sau intr-un caz mai ofensiv, au o facultate si nu se pot angaja nicaieri deoarece se cere experienta peste tot.
Daca te referi la generatiile mai adulte( mamici, tatici, matuse etc) ele ce pot face aici cu un salariu de 6 milioane? Nimic
Si de aceeia muncesc pe salarii mult mai mari.

| SaveTheNature explică (pentru faaalyoana):

Si a cui e vina pana la urma?

| faaalyoana a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sa stii ca nu le am cu politica, sa-ti scriu tie aici niste raspunsuri adecvate.
Dar e vina conducerii tarii, la noi numai sunt locuri de munca.
Toti vor sa fure si nu le mai ajung banii pentru a ne oferii noua oamenii de rand un salariu onest echivalent cu cheltuile lunare pe care le facem noi zilnic.
Acum si la stat e jale, salarii de nimic.
Iar la privat trebuie sa stai la cheremul patronului si sa te multumesti cu un sfert de paine daca vrei sa ai ce manca.
Si eu as vrea sa migrez ( dar cu parere de rau), inca mai sper sa nu fie asa, deoarece o sa fiu specialiaza pe sanatate, si imi doresc sa muncesc pe un salariu decent.

| mgtow a răspuns (pentru faaalyoana):

Cine e destept are salariu mare, sunt si fara scoala care au salariu bun si o duc mai bine decat astia cu facultati.

| faaalyoana a răspuns (pentru mgtow):

Da ai dreptate, nu te contrazic.
Trebuie sa ai scoala vietii!

| Armatistul82 a răspuns:

Ca sa poata castiaga de 3 ori mai bine de cat intr-o tara ca a noastra

| SaveTheNature explică (pentru Armatistul82):

A cui e vina?

| Reek54 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Vina este a statului Roman, deoarece nu maresc salariile angajatilor importanti, adica care lucreaza ceva important.
Si raspunsul la intrebare, de ce muncesc asa, pentru ca altceva nu pot sa munceasca in alte tari, probabil nu au nici calificarea necesara, nu ai vazut ca majoritatea care pleaca din tara sunt de aia cu 12 clase, amarati sau tigani?

| AnNaa67 a răspuns:

Pentru bani.

| xForSmile a răspuns:

Pentru ca in Romania se gaseste destul de greu de munca si foarte multi dintre romani sunt someri. Si ce sa faca aici? Sa stea la tv si sa nu castige nimic? In strainatate or spala ei babe sau fac curatenie dar castiga ceva... Si cum a mai spus si WaffenSSmilitar, acolo se poate castiga si de 3 ori mai mult ca la noi...

| SaveTheNature explică (pentru xForSmile):

Si a cui este vina?

| xForSmile a răspuns (pentru SaveTheNature):

E si din cauza crizei... Preturile cresc la fel si euro dar leul tot scade.