| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

1. Imi trebuie autorizatie pentru a darama acest perete din bucatarie? (Desi nu cred)

2. Daca daram acest perete, e posibil sa cada tavanul sau sa se prabuseasca blocul?

https://prnt.sc/sz3cad

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu este zid de sprijin, care face parte din structura de rezistenta, nu este nevoie de autorizatie si nici nu se prabuseste blocul.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Unele ziduri au o grinda. Ce-i sub grinda se poate darama daca este din BCA. Alte ziduri sunt din beton. Alea pot fi de rezistenta. Cel mai bine este sa mergi la primarie la sectia (biroul) urbanistica. Faci cerere si ei vor trimite un evaluator. In felul asta nu risti sa sa platesti mai mult decat face.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Daca are o grinda deasupra se poate sa fie zid de sprijin. Vezi si la Asociatia de proprietari, ar trebui sa aiba cartea constructiei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se prăbușește sigur. Și apoi plătești tot blocul, că se dărâmă și el. Nu te juca cu Academia ( închisoarea de la Gherla).

| Andrewe a răspuns:

Iti trebuie autorizatie pentru astfel de modificari.am vazut la unii ca au daramat ziduri prin apartament dar nu erau grosii, aveau 2-3 cm.in cazul tau peretele ala e de rezistenta, sa stea si cei deasupra.