| LaviniuA a întrebat:

1.Un cazier judiciar are inscrise amenzile date de catre controlorii pe autobuz? (in cazul in care au fost achitate)
2. Daca o persoana savarseste vreo infractiune, dar nu are de-a face cu politia, nu e audiata, etc - cazierul este ok?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazierul judiciar nu se inscriu contraventiile.
Conform L.290/2004, privind cazierul judiciar, rep. in 2009, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 9. În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
b) renunţarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepselor şi a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eşalonarea şi achitarea amenzii penale;
c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;
d) pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar;
f) extrădarea."

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Nu.

| Drimmero a răspuns:

1.Cazierul reprezinta istoricul infractiunilor, nu sunt trecute amenzile, alea sunt contraventii.
2. Hotul neprins e negustor cinstit.

| anonimuIl a răspuns:

Numai condamnările definitive sunt trecute în cazier.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Amenda de autobuz e contravenție. În cazier sunt incluse doar infracțiunile.
Întrebarea 2 nu are logică. Dacă ai săvârșit o infracțiune dar poliția nu a cercetat-o, înseamnă că fapta nu a fost încadrată ca infracțiune. De ce nu a fost "audiată"? Nu a aflat poliția de ea? Dacă nu a aflat sau nu a încadrat-o ca infracțiune, atunci nu e în cazier.
În cazier se trec doar condamnările și hotărârile judecătorești.