| danidni a întrebat:

,,(3) Pentru contravenţiile săvârşite de
minorii care au împlinit 14 ani minimul și
maximul amenzii stabilite în actul normativ
pentru fapta săvârşită se reduc la jumătate."
Deci de exemplu daca un minor cu vârsta de 17 ani a primit amendă contravențională, pe lângă că în 15 zile o poate plati la jumatate din minim, o poate plati la jumătatea jumătătii minimului?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, cele doua prevederi sunt diferite.
Prima prevedere priveste pedeapsa contraventionala pentru minorii intre 14 si 18 ani iar a doua priveste o favoare facuta tuturor contravenientilor, de a plati numai jumatate din minimul amenzii daca o platesc in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie.

| ioana748 a răspuns:

Nu stiu daca la 17 ani se mai aplica cu injumatatirea amenzii.
Este o chichitza unde este valabilă doar intre 14-16 ani.
Dupa 16 ani poti conduce masina, doar nu erau atat de naivi.
Toate bune,