| Ukaya a întrebat:

442 de morti de ce naibii nu intram in stare de urgenta mai repede?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuia demult sa fiti in stare de urgenta, de cand au trecut infectarile au atins cateva sute pe zi, nu sa ajungeti la 14.000 pe zi si inca se gandesc cei din Ministerul sanatatii, ce sa decida.
Pacat ca lumea nu vrea sa inteleaga ca din cauza acestui virus, pot murii.
https://www.euractiv.ro/facts-not-fake-coronavirus/bilant-coronavirus-17917

26 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intreaba autoritatile, noi ne putem da doar cu parerea si parerea noastra nu conteaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca nu se mai poate bloca tara pentru cei care prefera moastele in loc de vaccin.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Deja mor si multi vaccinati deci argumentu asta nu tine statul trebuie sa ne apere chiar daca alegem sa nu ne vaccinam

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Mor maxim 5-10% vaccinati si aia batrani cu multe boli cronice.

asa ca argumentul asta tine foarte foarte bine.

UK are 40.000 infectati pe zi adica de 3 ori cat noi si are 100 decese adica de 4 ori mai putin ca noi.

Da, vaccinarea functioneaza, cine sustine altceva in acest moment e doar rau intentionat ca sa nu zic ceva mai urat.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Si impartim vietile noastre in vaccinati si nevaccinati tu te auzi? azi au murit 50 de vaccinati si de 49 de ani oricum si aia nevaccinati sunt batrani cu boli dar sunt bunici si parinti cuiva si viata lor trebuie salvata nu pot fii obligati la vaccinare

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Da boss, ne impartim intre cei care cred in stiinta si in progres, intre cei carora le pasa de sanatatea societatii si restul care se plang ca nu ii primesc prietenii la biliard ca nu se vaccineaza, analfabeti functionali majoritatea, suferinzi de sindromul dunning-kruger si pupatori de moaste.

Pana cand o sa invatam si noi ce inseamna civilizatia si educatia o sa ramanem scursura Europei in timp ce statele dezvoltate vor prospera in continuu.

Alte intrebari mai ai?

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Daca ti-ar murii tie parintii vaccinati nu ai mai gandii asa crede-ma
la vaccin scos de 6 luni nu pot fii obligat o sa ma vaccinez cand o sa se stie efectele pe termen lung eu cred ca vaccinati trebuie sa aiba mai multe drepturi pentru ca e riscul asumat de ei dar doar sa nu mai fie asa agresivi si acum cand situatia e foarte grava sa fim toti impreuna si sa stam in casa sa nu mai raspandim virusu. si eu cred in stiinta

| Wr3nch a răspuns (pentru Ukaya):

Nu poti sa aperi pe cine nu vrea aparare. Orice postare despre covid e plina de reactii cu haha si sute de comentarii ca nu exista, ca e teapa, ca e conspirație. Ce se întâmplă e ce merităm.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Ukaya):

Zi-le antivaxxer-ilor sa fie solidari, sa poarte masca, sa se protejeze, etc.

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Parintii mei sunt vaccinati din ianuarie. Si au si calatorit si au si fost prin locuri aglomerate cand a fost nevoie. Si s-au protejat si nu au luat covid si nici nu au murit de la vaccin. De ce? Simplu. Pentru ca au respectat stiinta si indicatiile medicilor.

Cum zici tu acum sa nu mai fim agresivi cand situatie e foarte grava fix din cauza antivaccinistilor imbecili? Cine blocheaza sistemul sanitar acum? Aia care o ascultau pe Sosoaca, mai marii epidemiologi ai tarii care nu se vaccineaza ca nu le place vaccinul aia blocheaza sistemul medical, aia au adus Romania pe locul 1 la decese si la 16k cazuri pe zi.

Uite na, dupa 1 an de la vaccin aia vaccinati sunt bine mersi, restul crapa pe capete in spital. De ce sa stau eu in casa pentru niste tampiti? Uite ca nu vreau, sa stea tampitii in casa. Eu am stat atunci ca a trebuit.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Mor si vaccinati in spital foarte multi dar e normal sa moara mai putini decat nevaccinati pentru ca vaccinati in total sunt foarte putini la noi deci e foarte periculos si pentru ei virusul

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Nu mai insista. Exista suficiente cifre care atesta functionalitatea vaccinului. Restul sunt basme si cacaturi aruncate pe net de oameni care nu inteleg

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Nu neg vaccinu dar tot se moare foarte mult si cu vaccin 50 de oameni te gandesti ce inseamna asta? mai ales cand vaccinati se infecteaza mai putin pai daca eram toti vaccinati erau peste 300 de morti vaccinati azi oricum deci e nevoie de stare de urgenta intelege

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Nu. nu e nevoie de stare de urgenta.
Eu nu vreau sa stau inchis in casa si sa se blocheze economia din cauza antvaccinistilor. Sa isi asume.

https://www1.nyc.gov/......082321.pdf

citeste studiul din NY. Ai sa afli ca vaccinul functioneaza.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Eu o sa merg maine sa fac jhonson si gata nu ma mai razgandesc orice ar fi dar tot cred ca e nevoie urgent sa se inchida tot

| bwb a răspuns (pentru Ukaya):

Statul ar trebui sa-i inchida pentru multi ani pe toti cei care nu vor sa se vaccineze!

| Holiday a răspuns (pentru Ukaya):

"...mai ales cand vaccinati se infecteaza mai putin pai daca eram toti vaccinati erau peste 300 de morti vaccinati azi oricum"

Cum ai calculat tu de ti-a dat rezultatul asta tampit? Ia explica-ne si noua ce formula de calcul ai aplicat?

| Ukaya explică (pentru Holiday):

Nu stiu poiate am gresit dar cati am fii avut?

| Holiday a răspuns (pentru Ukaya):

Luand in considerare doar cifrele astea, cam 150 de morti am fi avut. Numai ca, daca 80-90% din populatia eligibila ar fi fost vaccinata, numarul de morti ar fi fost sub 50, pentru ca intervin si alti factori. In populatia vaccinata, transmisibilitatea virusului e mult mai redusa pentru ca o persoana vaccinata in general este purtatoarea unui numar mai mic de virusi si pe un timp mai scurt. Ceea ce reduce nr. de imbolnaviri si implicit nr. de morti. Apoi, un numar mai mic de imbolnaviri duce la evitarea supraaglomerarii spitalelor, timpi de asteptare mai mici pentru internare si tratament, etc. Din nou, rezultatul e ca ar fi mai putine decese.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se mai poate în același fel ca prima dată. Acum unica soluție este vaccinarea.

| Celcestietot a răspuns:

Stai tu in casa sa vezi cat de bine iti este, ia sa vezi!

| Lukasssz a răspuns:

Conducere de cacao

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De ce "naibi" am intra? Ca exista "uni" care nu vor sa se vaxxineze?

| cfrtobias a răspuns:

Crezi ca se rezolva ceva? sau ti-ar conveni sa faci tot declaratii poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca economie laughing

| Fashionista10 a răspuns:

Că romanii sunt prosti