| Dragosdoar a întrebat:

A mai observat cineva ca tarile care se opun drastic drepturilor lGBT au cele mai joase standarde de viata?

30 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Si eu ma opun homo si lesbi dar intr-un alt mod decat nazistii astia moderni, eu nu as vrea sa vad lgbt de astia pe strada de mana sarutandu-se, sau adoptand copii, in rest sa traiasca din partea mea cum isi doresc!

@IncelcatDragos : daca nu faci parte din vreun ONG ceva cu drepturile omului si alte drepturi gen, nu prea ai scuze sa fii de partea gayilor, app gay se pot numi la general si barbatii si femeile pe invers, asa ca nu fac discriminare!winking

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Si daca se pupa ce? Sa adopte copii, ce are? Conteaza sa stii sa fi parinte de calitate, sa stii sa te porti, cum sa educi. Tu nu sti cate milioane de copii sunt traumatizati in familii clasice, tocmai ca diferentele intre parteneri sunt mari de gandire si restul.

De ex la mine de cand a murit tata (aveam 9 ani), sincer a fost liniste in casa zeci de ani cu mama si bunica, se intelegeau bine, gandeau cam pe acolo, preocupari cam pe acolo. Inainte se mai certa mama cu tata pe motive de incompatibilitate. Asa ca nu stiu cum este. Nu sunt nici eu de la ONG, dar nu vad logica sa ma opun lor! Eu as fi vrut sa fiu bi, dar n-am avut acest noroc.

| Dragosdoar explică (pentru Simpatic):

Dar intru-un alt mod decat nazisti astia moderni. Pai din start te opui unor drepturi democratice. Mie sincer nu mi ar place sa vad nici hetero cand se pupa sau se tin de mana pe strada, dar nu ai ce sa le faci, ca dupa se numeste privare de drepturi.

| Simpatic a răspuns (pentru Dragosdoar):

Dar la faza cu cresterea copiilor de ce nu ai zis nimicwinking
nu e vorba de ce imi place mie sau tie si ce nu ne place, este ceva imoral din pucntul meu de vedere si al majoritatii societatii, sa vezi cum se mozolosc in parc ziua in amiaza mare doi barbatiwinking sau doua femei, iarasi sa nu fim contra unora si muma pentru altii.
Oricum raspunsurile se pot interpreta sau mai ales se pot da comentarii subiective.

| RAY a răspuns:

, eu nu as vrea sa vad lgbt de astia pe strada de mana sarutandu-se, sau adoptand copii, in rest sa traiasca din partea mea cum isi doresc!

de acord, dar ce fac in pat e treaba lor

| Drimmero a răspuns:

Irelevant, nu are nici cea mai mica tangenta pro-lgbt-ismul cu standardul de viata al vreunui stat, ala le este nivelul de dezvoltare. Tre' sa fii prostalau ca sa crezi ca asta influenteaza cu ceva economia, e doar in capul unora.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Pai si ca sa ajungi dezvoltat, nu trebuie sa ai o minte deschisa si ca lumea?! Si daca ai o minte ca lumea, atunci e imposibil sa faci tampenia sa fi contra LGBT, pentru ca o minte desteapta realizeaza ca nu e normal sa fie contra si nu are sens. Deci are foarte mare legatura. Nivelul de dezvoltare iti arata gandirea, strategiile acelora.

Cine e contra, are conceptii preconcepute, si nu pot da argumente ca lumea, nu are o gandire logica, si deci acela nu va fi in stare sa se dezvolte, sau sa dezvolte de calitate ceva. Si chiar daca in biblie scrie ca nu e ok de homo si les, acela cu minte deschisa se prinde ca e aiurea cine a scris acolo aia.

E dreptul lor atat timp cat nu deranjeaza pe ceilalti, sa se insoare/marite, sa faca ce vor. Si pana la urma asa mai in gluma mai in serios, aia se inteleg putin mai bine, ca au mai multe in comun decat una cu unul.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Un roman in care practic nu ai zis nimic, sa inteleg ca state precum Germania, Franta, SUA dezvoltate inca de pe la sfarsitul secolului 20 au avut la baza politici pro lgbt si de aia au ajuns unde au ajuns? Voi trebuie sa intelegeti ca nu are legatura nivelul de trai cu astia,, faptul ca statele dezvoltate ii accepta mai mult decat ceilalti este un bonus, exista multe influente catre statele care ii simpatizeaza prea mult, eu zic ca e mai mult decat decent sa te comporti ok cu ei precum ceilalti oameni, dar faptul ca ii ridici in slavi pe ei pentru nimic incepe sa puta a prostie.

| Dragosdoar explică (pentru Drimmero):

Pai statele in care se traieste cel mai bine au drepturi lgbt, se apropa casatorii etc. Doar cauta pe internet tarile la care ma refer si vei vedea diferenta. Hai sa zicem ca, China e economia cea mai buna dintre toate tarile autoritare, dar acolo e puscarie multa pe strazi si oameni stau cu frica represiunilor comuniste, numai zic de poluare care este iar o problema.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai da, dar majoritatea care zic că au o minte deschisa, de fapt o au cea mai închisă. Și nu realizează ce efecte negative au anumite chestii asupra societății.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Din romanul ala unii pricep ce am zis, si cine a mai intrat si nu a zis nimic, si din prietenii mei din real ca le-am aratat. Sunt destui care citesc romane de 500 pagini si tot inteleg desi poate textul e mult mai complex, asa ca aia este.
Deci: e invers, si am specificat dar nu ai fost atent, au ajuns sus ca au avut minte luminata, si totodata nu sunt contra la astia tocmai ca pricep ca nu are nici un sens sa fie. E efect colateral al modului lor de a gandi bun. Nu au ajuns sus ca nu au ceva contra la astia, ar fi fost culmea sa zic asa.

"Pai si ca sa ajungi dezvoltat, nu trebuie sa ai o minte deschisa si ca lumea?! Si daca ai o minte ca lumea, atunci e imposibil sa faci tampenia sa fi contra LGBT" am zis!

Eu nu i-am ridicat in slavi (faptul ca am zis ca s-ar intelege mai bine intre ei, nu inseamna ca ii ridic in slavi), eu doar ii accept si nu am de ce sa fiu contra lor, atata tot, fiecare pe calea lui atat timp cat nu deranjeaza o categorie pe alta, dar iar ai inteles gresit. Si treaba lor, sa se insoare, sa faca ce vrea, asta am zis.

O faza idioata care au facut-o francezii si cu care nu-s de acord, e aia cum ca in certificatul de nastere al copilului scrie parinte 1 si parinte 2, aici afecteaza pe ceilalti si nu este deloc in ordine. Sau aberatia aia cu toilet unisex, faptul ca profu din Anglia a fost concediat doar ca a zis aluia fata desi el se considera baiat, dar real era fata, este adevarat ca multe tampenii sunt pe tame asta. Dar si aici, orice minte mai luminata isi da seama ca astea-s tampenii si nu trebuiau nici macar discutate.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaa, daca aveau asa minte inchisa, nu ajungeau sus, in Germania e o ordine de nu se poate, strazi facute, vine autobuzul la ora afisata in statie, sistem social bun, invatamant bun, salarii bune. Romanii si altii au minte inchisa, ca dovada ca suntem carpa europei, suntem praf pe tot si toate, nu suntem in stare de nimic oricate fonduri primim.

Si ce efecte negative are LGBT asupra societatii? Gandeste-te ca sunt f putini! Si asa se vor pastra ca nr ca nu prea se reproduc, nici sa vrea si nu ar putea face ceva rau. In schimb musulmanii din UE care-s si 30 % pot face mult rau, ca-s multi.
Nu stiu de ce in UE nu are efecte negative, societatea merge foarte bine!

Sti ce e nepermis? Propaganda, adica daca s-ar face propaganda cumva sa devina si altii asa. Dar nu vad ca se face, ci se cer doar niste drepturi, desi s-ar zice ca statele fac propaganda subtile ca sa distruga familia din motive politice, se tot discuta de astea intens, chestie care inainte nu se discuta. Dar nu stiu daca e asa.

Ce m-a frapat, este ca s-a propus un candidat presedinte SUA, homosexual. Si nu e lucru curat, nu ca am ceva cu el, dar nu este in ordine ceva. Adica ce vor sa zica "aa ia uite domne, nu avem nimic cu homosexualii, nu ne deranjeaza unul asa", pai asta trebuie sa arate ei poporului? Sa arate ca fac ceva pentru ei, nu sa aiba 50 de milioane pe strazi, sistem social praf, invatamant pe bani greu, dar aia e.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

E incredibil cum o minoritate a reusit sa va spele pe creier, felicitari lor!

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Nu m-a spalat pe creier, eu doar nu ii vad aiurea, sunt normali in felul lor, asa gandeam si acum 20 ani cand nu se discuta de ei, auzisem eu ca erau prin Germania, dar vag, ca aveam prieteni de familie acolo, si am zis "aa, da e ok, treaba lor, nu e problema daca asa sunt ei".
Eu te-am intrebat cum dauneaza societatii! Eu ti-am zis de ce nu am nimic cu ei, tu nu ai zis de ce ai ceva contra.

Eu in general nu ma las indoctrinat, mereu ma gandesc "ma, e oare cum zic astia?", de aia simt ca, chestia asta ca vezi doamne s-au gandit la drepturile lor acum, e suspect de manevra politica.
Asa si cum a fost cu suicidul, m-am gandit de ce religia il considera pacat si medicina boala, stiu de unde vine, nu m-am lasat spalat pe creier, si cu multe altele.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Din pacate,asta e democratie si dreptul unui individ,indiferent de sex, religie, varsta etc. Nu avem ce face, si criminali din puscarii au drepturi civile. Pentru mine, e ceva dincolo de bine si de rau.

| Dragosdoar explică (pentru Drimmero):

E bine sa gandim diferit, daca gandeam toti la fel, atunci era nasol, zic eu.

| Mosotti a răspuns:

Pai normal, ca sunt incuiati la cap, ca daca nu erau, nu gandeau asa prost sa fie contra! Se leaga una de alta, o tara dezvoltata daca a ajuns asa, a ajuns ca oamenii au gandit bine, si asa ca gandesc bine si in aceasta ramura.

Ce sa alba cu LGBT? E f ok si cu ei, nu vad problema.

| alina2k18 a răspuns:

Ce drepturi vor?
laughing
In afara de mersu la altarwinking

| Simpatic a răspuns (pentru alina2k18):

Vor sa se arda la bostan in vazul lumii laughing

cand l-am vazut la tv pe gayul ala de etnie cu mosul ala strain, mi-a venit greata, sa se dea o lege: persoanele GAY sa arate fratilor bine sa nu ne provoace greata sa arate cel putin ca victor slav si atunci nu ni se va mai face rau cand ii privim si ne oripileaza cu fizicul lor dizgratios.
la fel si lesbienele sa fie doar cele HOT, si atunci nu avem nimic cu ei si ele laughing

| Dragosdoar explică (pentru Simpatic):

Lol,da cine te batea daca intoarceai capul si mergeai mai departe? laughing
Sunt unii care si la televizor uita ca au telecomanda sa schimbe postul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu ce oameni din țările dezvoltate urmărești tu, dar din cate am observat sunt mult mai mulți oameni contra din țările dezvoltate decât în România. Daca crezi că e totul roz in tarile in care se promovează lgbt, crezi greșit, noi românii nu avem nici o problema cu persoanele lgbt, de aceea nu face nici unul scandal și să iasă pe strada.

| Vikaa a răspuns:

Asta e falsa si ipocrita Romanika,pe roman nu il intereseaza cazurile de violenta in familie,abandonul scolar,abandonul nou-nascutilor in orfelinate,familiile destramate, sistemul de invatamant super prost, ca sunt atatia criminali liberi si ca sunt multi pedofili, nu ba, pe romanasul vaca il deranjeaza faptul ca 2 barbati sau 2 femei ce se tin pe drum de mana si se simt bine, ce sa-i faci, s-a mai intamplat.

| Vikaa a răspuns:

Nu degeaba rade occidentul de Romania, de ce? Pentru ca se comporta ca-n stepele rusesti, nu toti, dar o buna parte.Defapt,multi sunt habotnici cu biblia in mana, ca asa face si ca asa drege ala cu fusta alba din ceruri, de fapt citesc povesti vanatoresti si chiar cred in ele.Pe roman in loc sa il intereseze starea propriei lui tarisoare si cand exista probleme mai serioase ca asta, se caca pe el doar ca vede niste persoane de acelasi sex care se simt bine in compania unuia altuia, e trist sa vezi atata homofobie.Cat despre adoptii de copii eu sunt pro, daca cuplurile hetero nu adopta, de ce ei nu ar avea acest drept? In plus cei mai multi copii apar din inconstienta cuplurilor hetero, asta ar trebui sa ne preocupe, nu ca 2 barbati sau 2 femei se sarut si se simt bine, Dar asa este, ne place sa ne cacam pe noi din nimicuri.

| Dragosdoar explică (pentru Vikaa):

La ultima parte ai dreptate,va oamenii nu numai cu conditii precare de calitate a vietii,ci si cu probleme grave de sanatate fizica sau mai rau; mentala care baga copii pe banda rulanta. Aici ai lovit tinta in centru,pentru ca acesti copii mostenesc niste gene absolut nesigure pentru vitalitatea lor.
In legatura cu adoptia,nu prea sunt nici eu de acord,dar ma gandesc ca din moment ca Romania este o democratie,e cam aiurea sa te opui, iarasi, numai zic, ca ne am aliniat la blocul comunitar UE, care are la baza anumite valori pro liberaliste.Ne place sau nu, dansam.cu ei daca am intrat in hora.

| Dragosdoar explică (pentru Vikaa):

Cate desore chestia asta ''eu nu suport sa vad doi ca se ling in public'' e altceva, nici mie nu imi place sa vad, dar intorc capul, merg mai departe si imi vad de treaba pentru ca sunt foarte multe lucruri care le urasc si sunt publice. Unii ar motiva repulasia fata de drepturile homosexualilor prin faptul ca duce la scaderea populatie intr-o societate deja urmarita de aceasta imbatranire a fortei de munca, ceea ce iarasi nu coindice cu adevaratele probleme cum ar avortul sau abandonul familiar. In estul europei am vazut ca predomina foarte mult aceasta justificare.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Este foarte bine ca UE si SUA ne obliga un pic sa ne deschidem la minte (ca UE e condusa de SUA de fapt), nu e din pacate, este bine, ca daca e dupa noi, ramanem cu conceptii arhaice 1000 ani, desi nu sunt de acord cu liberalismul care nu e pentru om ci pentru bogatasi si atat, valoare suprema e banul, profitul, nu omul. Aia cu puscariasii nu-s de acord, ca aia fac rau altora, nu ar trebui sa aiba nici un drept, dar cu LGBT sa aiba, au tot dreptul sa se insoare, sa adopte, ca nu deranjeaza pe nimeni, plus ca-s foarte putini.
Si in familii clasice nu-s sute de milioane de copii care au traume de la parinti tampiti? Pot sa sufere si in familii clasice si in LGBT, pot sa fie bine in ambele cazuri, depinde de oameni aici.

| Vikaa a răspuns (pentru Mosotti):

Toti homofobii din tara vor ca lgbt-ul din ro sa li se taie orice drept, de fapt despre ce drepturi vorbim, drepturi care nu le-au avut pana acum.Problema pleaca de la biserica, care nici poposii nu-s mai presus cand violeaza copii, alora chiar trebuie sa li se taie orice drept, nu unor oameni ce se simt atrasi unu fata de celalalt.

| Mosotti a răspuns (pentru Vikaa):

Pai vor dar nu le iese sa le taie drepturile sau sa nu le dea, pentru ca cineva de sus de tot care conduc lumea si marii nababi, vor sa aiba astia drepturi, si daca aia vor, se intampla. Se discuta foarte des si intens pe tema asta, chestie care inainte nu era, au venit si copii in parlament, o fata in parlamentul englez parca care a fost baiat, si in SUA parca, politicienii au ajuns sa-si faca campanie pe faza ca nu-s LGBT-fobi.
Ideea este ca au alt scop, si un scop urat si negru, dar nu conteaza, eu ma bucur ca vor sa le dea drepturi, Germania tu ce crezi? Pana in 2017 vara nu puteau sa se insoare, marite cei de acelasi sex, dupa aia s-a facut ca de undeva "ba... faceti asa, sau luam masuri?!"

Biserica e o porcarie, trebuie sa ne dam seama ca biserica a implementat niste reguli dupa interesele mai marilor de atunci cand s-a format religia (in scopu sa prosteasca fraierii de rand). Deci daca aia erau homofobi cu un scop bine definit (macar ei nu erau contra dar fara motiv ca majoritatea de acum, ei aveau un motiv), nu inseamna sa fim si noi si sa ne luam dupa o porcarie. Regulile se mai si schimba in bine, ne modernizam, nu lucram dupa reguli invechite si expirate.
Acuma tot aia care au pus regula aia (nu aia personal, ci tot smecherii mari care-s acum), vor pe dos, cum am zis in primul paragraf, comic, dar este adevarat.

Si patriarhul nostru prin toamna lui 2017 sti ce a zis?!
"Suntem pentru familia clasica daaar dumnezeu ne-a dat dreptul sa alegem si deci fiecare poate alege cum vrea", pai tu crezi ca ala e pus de capul lui acolo?! A executat niste directive, si a lasat-o mai moale cu homofobia agresiva, homofobie care ar fi fost exprimata de el in alte conditii. Pacat ca nu am inregistrat sa vezi, am ramas uimit sincer, ca la o adica, o intoarce si biserica.
Dar de fapt ce ma mira, ca cine conduce biserica? Nu marii smecheri? Masoni si altii? Deci e clar totul.

| Edyy5555 a răspuns:

Normal ca educatia face totul si este cartea de vizita a unei tari.

| IvyShade a răspuns:

Păi românia după părerea mea are standarde de viață extrem de joase plus că o mare parte din populație este homofobă iar asta mi-a făcut viața foarte grea și de aceea și plănuiesc să mă mut în Italia sau America.