| anonim_4396 a întrebat:

... a murit tata pe 25/01/2009 si avea o pensie de peste 1200 RON; mama are o pensie de 490 RON;-se poate ca mama sa primeasca 1/2 din pensia tatei?-ce documente trebuie si cui sa ma adresez? Multumesc!

1 răspuns:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Condoleante. Uite ceva care poate te ajuta
În cazul în care urmaşul îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege ulterior datei decesului susţinătorului asigurat, drepturile de pensie de urmaş se acordă de la data îndeplinirii condiţiilor, dacă cererea a fost depusă în termen de 90 de zile de la data îndeplinirii condiţiilor, în situaţia în care s-a depăşit termenul legal, drepturile de pensie de urmaş se acordă de la data depunerii cererii.

Acte necesare:
cerere-tip pentru înscrierea la pensie de urmaş;
actele de stare civilă ale solicitanţilor;
decizia de pensie/talon de pensie (pentru cazurile în care susţinătorul decedat avea calitatea de pensionar);
adeverinţa de studii (elev sau student);
cauza decesului;
declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că urmaşul nu a fost condamnat prin sentinţă rămasă definitivă pentru infracţiunea de omor sau tentativă de omor comisă asupra susţinătorului decedat;
pentru cazurile în care susţinătorul decedat nu avea calitatea de pensionar se prezintă să actele precizate la pensia de invaliditate, mai puţin decizia medicală de încadrare în grad de invaliditate, sau la pensia de limită de vârstă, după caz.

Sumele rămase neîncasate de pensionarul decedat se acordă soţului supravieţuitor, copiilor, părinţilor sau, în lipsa acestora, moştenitorilor legali şi/sau, după caz, celorlalţi testamentari, în condiţiile dreptului comun.

Actele necesare în vederea acordări acestor sume sunt:
cerere-tip;
certificatul de deces (original şi copie);
actul de identitate al solicitantului;
acte de stare civilă ale solicitantului, din care să rezulte gradul de rudenie cu decedatul sau, după caz, actul care atestă calitatea de moştenitor;
talonul de pensie al persoanei decedate.

Mai multe informatii pe site-ul
http://www.cjpvn.ro/prestatii/1_pensia_de_urmas.htm
http://www.mediafax.ro/......lunar.html 1688; 1026068