| Lovepoison a întrebat:

Tatal meu a mai avut o sotie inaintea mamei mele, sotie pe care a omorat-o. Tata a ajuns la inchisoare, iar atunci parintii mei au divortat. In urma cu 2 ani a murit de ciroza in inchisoare la Bucuresti. Nu mi-a dat nicio pensie alimentara, nimic, mama m-a crescut singura cum a putut. Am hotarat sa iau pensia de urmas. Problema este ca, daca vreau pensia imi trebuie certificatul de deces al tatalui meu, care este la Bucuresti. Pentru el trebuie platita o taxa de vreo 1800 RON, care este o suma prea mare pentru buzunarul mamei mele. Mentionez ca mama lucreaza ca laboranta si are un salariu de 1500 RON pe luna. Mama a vorbit cu o secretara la primaria din Bucuresti sectorul 5 si i s-a spus ca cica nu am nevoie de pensie, ca salarul mamei e destul de mare ca sa ma poate intretine, etc. Ideea e ca pensia asta e dreptul meu. Ce e de facut? Se poate plati taxa asta si in rate?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Taxa de 1.800 lei pentru certificatul de deces? Este o aiureala, certificatul de deces se elibereaza unui membru de familie, de regula sot/sotie sau copii si costa cativa lei. S-ar putea ca duplicatul certificatului de deces (in cazul in care acesta a fost pierdut) sa coste cca 100 de lei.

| MariuSSer a răspuns:

Acte necesare la primărie pentru eliberarea unui duplicat de pe certificatul de deces
act de identitate (carte de identitate, buletin)
timbru fiscal în valoare de 4 lei;
cerere tip;
dacă se ridică prin personă împuternicită sau prin mandatar avocat - procură specială sau împuternicire avocaţială.
Dacă ai nevoie de un sfat contacteaza un avocat din Bucureşti: Leonte Oana Mădălina http://avocat-bucuresti.info/