| Stf_Steffi_1997 a întrebat:

Bună ziua TPU, tatăl meu a murit recent și mama este singura care i-a rămas pensia de urmaș, mama poate lua 75% din pensia lui tata? Precizez mama are handicap de grad 2. Va mulțumesc frumos!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate, pensia de urmas pentru un singur beneficiar este de 50%, conform L.263/2010, art.89, alin.(2), citez:
"(2) Cuantumul pensiei de urmaş se stabileşte procentual din punctajul mediu anual realizat de susţinător, aferent pensiei prevăzute la alin. (1), în funcţie de numărul urmaşilor îndreptăţiţi, astfel:
a) 50% - pentru un singur urmaş;"