| liviu_3478 a întrebat:

A.Programul individualizat de munca, asa cum este el definit la art 115 din Codul muncii, poate fi obtinut de catre un salariat, doar printr-un act aditional la contractul individual de munca, sau este suficienta o cerere scrisa adresata conducerii societatii in care lucreaza, prin care angajatul solicita un program de munca cu alte ore de incepere si terminare a programului?
b. Legea prevede faptul ca trebuie depuse anumite documente (justificative sa le spunem), pentru a sta la baza deciziei de a aproba, ori nu, un program individualizat de munca pentru un salariat angajat cu contract individual de munca? Daca da, spuneti-mi si mie legea si articolul. Va multumesc frumos!

1 răspuns:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Programul individualizat de munca poate fi aprobat de angajator, in baza unei cereri facuta de angajat, in care sa se invoce art. 115 din Codul muncii si necesitatea unui astfel de program. Daca in contractul individual de munca este prevazut programul de lucru, atunci va fi intocmit un act aditional la acesta, care va prevedea noul program. Daca aveti si documente (acte) care sa stea la baza cererii si sa o fundamenteze, desi legea nu prevede in mod expres acest lucru, v-ati creste sansele pentru aprobarea cererii.
Va recomand sa purtati o discutie amiabila cu superiorii dumneavoastra si abia dupa aceea sa depuneti cererea. Dati dovada de persuasiune. Succes!