| anonim_4396 a întrebat:

Acum ceva timp in urma, am avut un conflict cu un tip, la care el a mers mai departe, a mers la politie iar de acolo l-a trimis sa scoata certificat medico-legal. Acolo pe certificat i-a dat ingrijiri la domiciliu, nicidecum nu l-a internat. Martori au fost dar niciunul nu a fost in favoare lui. Au trecut aproximativ 5 luni de atunci, astazi am primit o citatie la tribunal pentru luna martie legat de proces, acesta m-a dat in judecata. Care credeti ca ar putea fi consecintele? sau cum de a facut sa ajunga aici? avand in vedere ca martori n-a avut iar certificatul medico-legal cu ingrijiri la domicilu nu se ia in considerare. Astept parerile voastre! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| W707707 a răspuns:

Cauta martorii, aia te salveaza nu pacea(bani )cu el!
salve

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca a facut plangere penala pentru lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"ART.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice  se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată  sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Nu se cere ca ingrijirea medicala sa se faca in spital.
Oricum, nu spui cateva detalii importante pentru un raspuns corect, respectiv daca s-a inceput urmarirea penala impotriva ta, ai fost sau nu chemat la politie sau Parchet, ai fost ascultat acolo, ce scrie pe citatie (proces penal sau civil), etc.
S-ar putea sa te fi dat in judecata pe cale civila, in baza raspunderii delictuale si sa solicite despagubiri.

| katalyn001 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si sunt curios ce scrie pe certificatul medico-legal. pentru ca la doua zile dupa ce s-a intamplat incidentul, a chemat salvarea si s-a dus la spital ca " cica" se simtea rau, si la patru ore era in transportul public, mergea acasa. cica i-ar fi dat ingrijiri la domiciliu, dar alea nu se ia in considerare, din cate stiu eu. din cate am auzit, el ar vrea niste bani de la mine, cu siguranta pe cale civila m-a dat in judecata. Nu am vazut inca plicul, mi-a spus postasul la telefon despre aceasta citatie!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru katalyn001):

Impreuna cu citatia trebuie sa primesti si copii de pe toate actele depuse la dosar, inclusiv copia certificatului medico-legal.
De asemenea, daca nu o primesti, poti afla ce scrie pe certificat de la dosar, dupa ce primesti citatia poti merge la arhiva judecatoriei si sa soliciti dosarul pentru consultare.

| katalyn001 a răspuns (pentru W707707):

Martorii ii stiu. locuiesc in zona mea