| AlexDaniel637 a întrebat:

am o problema!
Acum doi ani am avut un conflict cu un baiat, el i-a dat o palma unei prietene, eu am sărit in apărarea ei și l-am împins, el m-a lovit și eu i-am dat la rândul meu un pumn, a intrat in spital vreo 5/6 zile și-a scos certificat medico-legal, după am vorbit cu un baiat ce e prieten bun cu familia lui și mi-a zis ca nu o sa meargă mai departe cu plângerea, acum după doi ani fata aceea a primit o citație in care a fost chemată la tribunal pentru acel caz de acum doi ani, cazul e pe numele meu, întrebarea mea e:
Ce o sa pățesc?
Menționez ca nu am avut antecedente

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta constituie infractiunea de lovire sau alte violente si masura ce poate fi luata depinde de varsta ta la data faptei.
Daca ai fost minor sub 14 ani nu raspunzi penal, daca ai avut intre 14-16 ani raspunzi doar daca se constata ca ai avut discernamant. Peste 16 ani raspunzi penal dar se va lua impotriva ta doar o masura educativa neprivativa de libertate.
Daca ai fost major poti fi pedepsit cu amenda penala sau inchsoare intre 3 luni si 2 ani, de regula o pedeapsa orientata spre minim (3 luni) si cu suspendarea executarii pedepsei.
Se mai poate sustine ca a fost legitima aparare, daca este adevarat ce-ai scris aici, daca se constata legitima aparare nu vei fi pedepsit.