| darkangelro1 a întrebat:

AJUTATI-MA!
lucrez intr-o firma de 3 luni, in perioada de proba.Angajatorul a vrut sa legalizele printr-un act aditional orele suplimentare (32), lucru cu care nu am fost de acord.Am incercat sa vb cu el, nu s-a putut, spunandu-mi luni(06.04.2009)sa consider ziua respectiva ca fiind ultima.Ok.Pana la urma i-am zis ca ii semnez actul, ca sa nu imi pierd locul de munca. A zis ok, vorbim, urmand ca pana vineri 10.04.2009 sa fiu prezenta la munca, fara a nu mi se aduce la cunostiinta ca voi fi concediata.Ma concediaza cu art. 61(d) coroborat cu 73(2)-codul muncii, incepand cu data de 11.04.2009.Intrebarea mea e:Conform cod.muncii art. 64(1)-angajatorul este obligat sa imi ofere un alt loc de munca vacant in unitate.Lucru cu care nu este de acord? ce e de facut? Doresc sa intru in somaj, pana la gasirea unui alt loc demunca, nu vrea sa imi acorde nici un alt loc de munca si nici somaj? Ce pot face din pct de vedere legal, sa obtin somaj, sau sa imi ofere loc de munca?

Răspuns Câştigător
| nicoleta_5825 a răspuns:

E posibil sa va acorde somaj daca insistati, dar cel mai bine ar fi sa va cautati un alt loc de munca, in afara companiei lui.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca poti proba, este vorba de santaj, prev.si ped. de Codul Penal. Dar trebuie sa ai dovada ca, angajatorul a conditionat locul tau de munca de semnarea unui act aditional, impotriva vointei si interesului tau!
In somaj te potii duce doar daca angajatorul reduce personalul si te concediaza cu art. aferent din CM.

| 44-mytel a răspuns:

Face-ti o plingere la Inspectoratul Teritorial de Munca, sau la Judecatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi la Agenția Județeană de Ocupare a Forței de Muncă din localitate și cere sprijinul lor.
Succes.
Pa, pa.

| darkangelro1 explică:

Referitor la raspunsul lui Bula, ca act doveditor am acel act aditional, sau mai bine zis o copie a lui, are si nr de inregistrare 1/1.05.2009-urmand ca acesta sa fie inregistrat in luna mai la itm, dupa ce i-am zis ca nu ma poate obliga sa semnez acest act l-am, intrebat sau l-am instiintat la modul:"iti dai seama ca daca ma duc in instanta cu acest act, am de castigat" el:"ok, si stii ca eu iti pot inchide perioada de proba pe motiv de necorespundere profesionala?"-aici am luat hot, sa ii spun:ok.iti semnez actul, dar asta nu insemna ca sunt de acord cu el.asta se intampla luni, si vineri am primit hartoaga(notificarea)

| darkangelro1 explică:

Eee, dragii mei, dupa multe telefoane date ieri, si multe interventii pe la somaj, pe la Itm ...am reusit sa rezolv ceva.
Se pare ca pot lua somaj, nu numai cu art 65, ci si cu art 61(d)din ce mi s-a sppus de la somaj. Conditia este sa am in termen de 2 ani, 12 luni lucrate.Atentie! - Lunile nu trebuie sa aiba continuitate, ci trebuie sa ai 12 luni adunate, in 2 ani.Lucru care ma bucura, pentru ca pot sa imi iau somajul.Deja am dat sfoara in tara sa mi se completeze adeverinta si acu nu-mi ramane decat sa ast. pana imi inchid respectivii cartea de munca, cred ca abia dupa Paste. Multumesc mult. Si va urez un Paste Fericit alaturi de cei dragi.