| darkangelro1 a întrebat:

Pentru noul serviciu, am fost in perioada de proba 3 luni. Ma obligau sa semenz un act aditional la contract in care trebuia sa fiu de acord, cu includerea orelor suplimentare in salariul negociat la interviu, lucru care nu s-a pus in discutie atunci. Acum vor sa includa orele(32) ca fiind obligatorii si ele sa faca parte din salariu, nu sa fie platite in afara orelor de program. Nu am fost de acord cu ele, nu a vrut sa negocieze drepturile mele, fapt pentru care, inainte cu doua zile de terminarea celor 3 luni de proba, m-am trezit cu notificare precum ca, incepand cu data de 10.04.2009 inceteaza raporturile de munca, pe motiv de necorespundere profesionala. Intrebarea mea e: Conform codului muncii, angajatorul, este obligat sa-mi ofere in cadrul firmei, alt post de munca? si daca da, si nu vrea sa-mi ofere, el e obligat sa anunte la somaj? eu doresc sa intru in somaj, ce pot face sa-l obtin?

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Nu stiu daca e obligat sa-ti ofere alt post, in ce priveste somajul numai daca iti da el o adeverinta poti intra in somaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somajul...il poti obtine daca nu ai facultate...trebuie sa ai doar bacul si atunci iti vor da shomajul...+ de asta...cand te duci sa depuio actele de somaj... o sa iti spun ca trebuie sa mai stai 4 luni pe bara ca incearca ei sa iti gaseasca munca... dar asta nu se v'a intampla... ei or sa ttraga de timp ca poate poate o sa iti gasesti u de munca pana atunci...si daca incerci sa te angajezi in alea 4 luni de asteptare nu vei mai primi pe urma nici un somaj... o vei lua de la capat cu asteptatul

| darkangelro1 explică:

Adeverinta se i-a de la somaj, si se duce la vizat la el, sila completat, eu asa stiu