| benga94 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine cu o problema! Vreau sa imi cumpar masina, am gasit dar ma lovesc de problema ori ca are taxa recuperata ori ca a fost inmatriculata inainte de taxa si nu e platita dar ca fac contract de vinzare cumparare fac procura circul cu aceleasi numere si nu platesc nimic, e adevarata faza? sau ma trezesc cu taxa la unele masini is chiar 700-800 de euro la laguna 2 care am gasit-o dizel, ma lovesc de problema asta, pana la urma daca fac procura a cui e masina sau cum? e propietar altul nu inteleg nimic!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), pe orice termen, o sa poti circula legal cu ea dar nu vei fi proprietar, in acte ramane vechiul proprietar.

| express11 a răspuns:

Cu procura nu esti tu propietarul, este vanzatorul, iar tu pastrezi numerele, adica nu o inmatriculezi pe numele tau, si nu o poti vinde.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce faci contract de vanzare cumparare esti obligat in 30 zile sa inmatriculezi masina pe numele tau. si putini proprietari sunt de accord sa vanda masina dar sa nu o radieze. tot ce inseamna amenda si impozite vor fi platitde de ei.