| Sweety91 a întrebat:

Ajutooooooooor! Seara trecuta eram afara cu niste prieteni. Brusc le-a venit ideea stralucita de a cumpara oua sa arunce cu ele in oameni. Le-au cumparat si am mers ceva cu ele pe strada (noi eram 7 si doar 2 aveau oua in buzunare) linistiti. La un moment dat se aude un zgomot ca si cum s-ar fi spart un geam si ii vad pe cei 2 ca fugeau (ei erau in spatele nostru). ARuncasera cu ouale intr-o masina care trecea pe strada. Bineinteles ca am fugit cu totii. Eu cu inca 2 ne-am ascuns intr-o scara de bloc si dupa vreo 10 min am iesit. Dupa 10 metri striga unul din spate :"Stati, ma pe loc ca va mananc!". Cei 2 au fugit, eu stiind ca nu am facut nimic am stat pe loc. A venit un nene care m-a intrebat ce cautam cu ei si de ce am aruncat cu pietre in masina. Eu i-am zis ca nu stiu despre ce vorbeste si ca ei m-au opit ca sa imi ceara o tigare. Bineinteles ca nu m-a crezut si a chemat politia. Culmea, au venit 2 masini de politie si o duba de jandarmi... Mi-au luat si aia declaratia si le-am zis ca nu ii cunosc, doar mi-au cerut o tigare pentru ca m-au mai vazut prin oras. Nu m-au crezut, m-au lasat sa plec acasa si mi-au zis ca astazi la ora 21 o sa ma sune iar sa le spun cine erau cei 2, sa aflu cine sunt daca nu ii cunosc, iar daca nu le zic cine sunt imi dau amenda 500 lei si ma cheama cu parintii la politie. (Sunt minor). Ce trebuie sa fac eu in situatia asta?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai doua posibilitati:
1.Fie iti sustii declaratia initiala, ca tu nu stii despre ce-i vorba, n-ai aruncat cu nimic si nu-i cunosti pe cei care au fugit.
2.Fie spui politistilor situatia reala, indicandu-i pe cei doi vinovati.
Ca sa decizi care este solutia corecta trebuie sa vorbesti cu parintii tai si sa le spui adevarul.
In ambele cazuri, daca tu n-ai aruncat, nu o sa patesti nimic.
De altfel nici cei care au aruncat nu vor pati mare lucru, daca au deterioarat masina o sa fie amendati conform L.61/1991, republicata in 2011, citez:
"4)aruncarea asupra unei persoane, construcţii sau asupra unui mijloc de transport cu obiecte de orice fel, cu substanţe inflamante, iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant, corosive sau care murdãresc, dacã nu s-au produs vãtãmãri ale integritãţii corporale sau sãnãtãţii, ori pagube materiale;"
Daca si ei sunt minori amenda este de la 50 lei la 250 lei si vor fi obligati la suportarea reparatiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copii idioţi...

| EuAli a răspuns:

Iti sustii cauza si scoti camasa pe aici :
le zici o data ca ti-au cerut o tigara si daca zic ca nu te cred zici asa : "Ba voi sunteti surzi sau prosti? Eu de cate ori sa va zic.Eu plec de aici, ca voi sunteti grei de cap.Tocmai ma luase durerea de cap, asa ca plec(pleci orice ar fi, nu zic doar asa)"
Daca le-ai zis adresa/numele real ai dat de dracu'.Iti afla adresa...
Daca te intreaba de nume zici si tu "Ion Popescu" "Marcel Popa", etc.

| Stresanta a răspuns:

Sa nu mai umbli cu nebuni. Daca as fi in locul tau as povestii tot parintilor si pe "prieteni mei " i-a-si lua pe sus cu mine la politie. Cum sa nu stii cine sunt daca erai cu ei pe afara? Adica na poate nu ii sti pe cei doi, dar ii stii pe alti care au fost cu tine nu e imposibil de aflat, da cateva telefoane, hai ca te descurci.

| TwYsTz a răspuns:

straight face pe scurt ai cam pus-o... ar fi trebuit sa fugi cand ai avut ocaiza. acum platesti pentru niste idioti!

| FlorinAcea a răspuns:

Te bagi sub pat si stai acolo o saptamana.