| McRyan a întrebat:

Scriu si aici problemele care le am de mai bine de un an in speranta ca poate cineva imi va da o idee mai buna in a le rezolva.Sa va explic despre ce este vorba. De aproximativ un an de zile 8 sau 9 persoane vor sa ma bata eu am fost prieteni cu ei inainte ma intelegeam chiar bine cu ei si prietenii lor dar de la o datorie la unu dintre ei de 100 Ron pe care nu am putut sa o achit la termen pentru ca el imi zisese sa o achit in maxim 3-4 zile si i-am zis ca da si ca nu e nicio problema si nu am reusit si cand am vrut sa i-o aduc trecuse deja 1 saptamana si 2 zile si cand am venit sa ii aduc banii fara sa ma asteptep eram cu un prieten si el cu inca 4 prietenii dupa el si direct au sarit aia 4 pe prietenul meu si el pe mine si mi-au spart nasul m-au batut rau am avut mana in ghips am ajuns la politie si eu si ei si tovarasul meu toti cu multiple fracturi si ei au primit amenda si bataie din partea politiei dar el a capatat o mai mare boala ca sa zic asa pe mine si pentru ca a primit amenda.Precizez ca el sta la 3 statii de masina de mine nu foarte departe are foarte multi prietenii in cartier si multi dintre ei stau in blocurile de langa blocul meu si uite asa s-a ajuns de aproximativ un an merg afara de multe ori nu dau de el sau prietenii lui dar ieri am dat din nou de unul din prietenii lui si cu inca unul dupa el si eram singur am dat sa fug eram in plina strada la o intersectie ei au strigat la mine STAIII! si au fugit dupa mine lumea pur si simplu nu s-a bagat se uitatu cum m-au prins si mi-au carat pumni pana cand au aparut 2 jandarmi care patrulau pe acolo si au fugit ei au avut noroc dar unul din jandarmi a luat-o dupa ei altul suna la salvare nu am mari rani acum decat arcada sparta nasul julit si vanataii pe corp va rog spuneti-mi ce sa fac zilnic stau cu teama ca baiatu asta cu tovarasii lui ma urmaresc si chiar cand este sa dau de ei sar la bataie fara sa mai stea pe ganduri ce sa fac? Am depus plangerii la politie 3-4 plangerii dar mai rau i-a inrait si vor mai rau sa ma bata si faza e ca sunt 7-8 care sunt in blocurile de langa al meu si pot iesii oricand din scara sa iau o banala paine si sa dau de ei ce sa fac va rog politia nu ma ajuta bani nu am de avocatzii ce sa fac nu ma pot muta din cartier nu am unde sa locuiesc in alta parte eu am 21 de ani ei au intre 18 si 25 majoritatea...asta daca are vreo importanta deci va rog spuneti-mi ce sa fac

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Da, decizia cea mai bua asta pare a fi, cum ai scris si tu la sfarsit, sa faci cumva rost de banuti si sa te muti undeva departe. Usor nu este, imi dau seama, sa parasesti un cartier frumos cum e Dr. Taberei. Ai acolo Piata Dr T., care e una din cele mai bune din oras, iei pe 41, mergi patru statii si ai Piata Crangasi, care e la fel de buna. Plus ca o lasi pe mama singura...Dar ce sa-i faci. Nu totdeauna facem ce ne place. Te vei acomoda si in alta parte. Pune si tu toate pe balanta si vezi care varianta e mai buna, dar mie asta imi pare ca ar fi cel mai bun lucru de facut. Sa nu ma intelegi gresit, in postarea anterioara nu m-am referit la tine ca ai fi vagabond, ci am zis la general... daca unui om nu-i place nici scoala, nici serviciul, ar fi asa. De tine n-am stiut nimic, nici ca lucrezi, nici ca nu lucrezi, deci n-as fi avut cum sa ma exprim despre persoana ta. Dimpotriva, inteleg acum ca esti un om constient, care se gandeste serios la viata lui, sa se aseze intr-un loc mai sigur, sa lucreze, sa aiba un rost in viata. Sunt sigur ca iti vei gasi si o fata care sa fie pe placul tau (daca nu cumva ti-ai gasit deja) si sa duceti o viata demna, ca majoritatea oamenilor. Nu as mai avea de adaugat, decat sa-ti urez success!

| McRyan explică (pentru sabin89):

Iti multumesc frumos pentru implicare si pe langa banala funda de campion pentru ca ai fost sincer si te-ai dedicat subiectului iti multumesc din suflet si daca vreodata ai nevoie de un sprijin nu ezita sa mi-l ceri, si sa stii ca nu mie usor sa ma mut mie foarte greu trebuie sa vand tot ce am prin casa am doar 8 mil cash acum si un latpop pe care as lua vreau 4 mil cred 12 mi-l pot platii macar o luna 2 chiria ...ca se plateste in avans din cate stiu eu...

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Mai da si tu niste detalii. Pana la urma i-ai dat suta aia de roni? Daca da, ma cam indoiesc ca acea intarziere de cateva zile ar fi singura pricina. Ei cu ce se ocupa? Sunt tigani? Care are 18 ani poate ca e inca la scoala, dar ceilalti? Dar tu cu ce te ocupi? Mergi la servici? Si de ce nu ai putea sa te muti din cartier? Daca stai in chirie, poti la fel de bine sa platesti chiria in alta parte. Daca e proprietate, vinde si ia altundeva. Sau poate stai cu parintii...

| McRyan explică (pentru sabin89):

Salut ai putea cumva sa imi dai o adresa de mess sau o pagina de facebook de-a ta sa iti explic mai in detaliu? te rog din suflet

| McRyan explică (pentru sabin89):

Da-mi un id de mess sau pagina ta de facebook te rog frumos ca sa iti explic mai in detaliu si daca ma ajuti macar cu un sfat cat de mic dar bun sa fie nu raman indiferent si te voi ajuta si eu sa te voi recompensa in vreun fel

| sabin89 a răspuns (pentru McRyan):

Hai pentru inceput da-mi aici un mesaj privat.

| McRyan explică (pentru sabin89):

Ok si inca odata iti multumesc pentru ca imi acorzi atentzie la acest subiect extrem de delicat pentru mine si cu care ma confrunt din pacate eu.Asa dar sa iti explic mai in detaliu.Eu cu baiatul ala caruia i-am cerut imprumutul de 100 ron si i l-am dat inapoi mai tarziu decat trebuia si mi-am luat si bataie, acest baiat am umblat cu el si tovarasii lui o bucata buna de timp dar el a prins ura pe mine si sincer nu inteleg de ce el are si probleme cu alcoolul si prietenii lui la fel ca eu cand am ales sa umblu cu ei si umblam cu ei umblam deoarece toti erau cu bautura adica niste betzivi care nu ii suport acum dar atunci eram intr-o pasa mai proasta cand umblam cu ei si eu prost m-am refugiat in alcool si singur nu merge sa bei.Si uite asa am umblat eu cu ei pana cand mi-am dat seama ca bautura nu aduce nimic bun pentru ca am intalnit o fata ma rog asta e alta poveste.Ce te rog eu mult pe tine da-mi un sfat cum sa scap de ei? Au o ura foarte mare pe mine pentru ca i-am lasat balta nu mai beau cu ei nu mai vb cu ei si nu mai fac asta si pentru ca in ultima perioada in care am umblat cu ei au inceput sa faca misto-uri pe seama mea si nu imi pica deloc bine niste asa zisi prieteni sa faca misto pe seama mea si am preferat sa tac si sa nu ii bag in seama si sa nu mai vb cu ei.Dar uite ca ei s-au enervat pentru ca le-am intors spatele, iar faza cu 100 de ron a pus capac acum nu stiu cum sa scap de ei m-am intalnit de 7-8 luni in coace in total de 11-12 ori cu ei aproximativ, iar prima oara cum am mai zis si mai sus a fost urata pentru ca am venit sa le dau banii si m-au luat la bataie a venit politia ca eram pe strada lumea m-a vazut cu nasul spart plin de sange si au intervenit sa ma ajute sa ma scapa din mainile lor, iar de atunci de cate ori ne-am intalnit ori cat am incercat eu sa ii evit e aproape imposibil deoarece sunt atat de rai incat daca ma vede unu pe strada se suna intre si isi spun la telefon vezi ca l-am vazut pe cutare in cutare loc si vin dupa mine ca am vazut cu ochii mei cum unu dintre ei am trecut pe langa el pe strada singur nu a avut tupeu sa se ia de mine si cand am facut 20 de metro aprox.inainte am auzit cum vorbea la telefon Baa venitzi repede ca e asta aici.Deci situatzia e grava nu scap de ei orice ar fi pentru ca unii stau in blocurile de langa blocul meu cum am mai zis.Si daca iti spun ca eu chiar ieri m-am intalnit chiar cu baiatu de la care am imprumutat banii si cu inca 2 dupa el noroc ca eram si eu cu un prieten mai masiv ca face sala si sa vezi faza, S-a apropiat baiatu asta de la care imprumutasem banii de mine si a zis Stai ca nu dau in tine vreau doar sa vorbim si eu cu prietenul meu am dat sa plecam ca stiam ca face doar asa ca sa vin sa imi dea un pumn sau ceva si cand am dat sa plecam a luat-o la fuga spre mine si mi-a dat un pumn fix in ochi am inceput sa tzip ca ma durea si ar mai fii dat in mine dar prietenul meu l-a pus pe jos ca este mai masiv face sala de 4 ani si 3 luni dar nu il pot lua pe el mereu dupa mine are si el viata lui pana la urma corect? Deci ce sa fac te rog ajuta-ma

| sabin89 a răspuns:

Mai Ryan, in primul rand, nu mi-ai raspuns la nicio intrebare din cele ce ti le-am pus. Mi-ai mai povestit doar inca una sau doua scene de conflict, care nu erau neaparat necesare; erau de ajuns cele pe care le scrisesesi la inceput. In al doilea rand, eu iti spusesem sa imi scrii un mesaj privat, tu ai scris unul public. Stii ca exista optiunea "mesaje", pe coloana din stanga, unde nu poate citi decat persoana careia ii trimiti. Dar e ok si asa, ca nu avem niciun secret. Poate chiar mai bine, ca mai vad si altii si vin cu vreo sugestie. In al treilea rand, iti sugerez sa te sfatuiesti cu o persoana reala, e incomparabil mai bine decat cu una invizibila (virtuala). Cu cea invizibila ar fi necesare kilometri de pagini ca sa se poata cunoaste cat de cat situatia adevarata de pe teren. Cu una reala ai rezolvat asta sa zicem intr-o ora. Nu se poate sa nu ai si tu rude mai in varsta, veri, unchi, matusi, cumnati. Fa-ti bagajele si dispari pentru o vreme, du-te la tara la bunici sau unde crezi tu ca se poate, abia ai timp sa chibzuiesti in liniste si chiar sa te sfatuiesti cu cei de acolo sa vezi ce ar fi cel mai bine de facut. Ziceam de personae reale, chiar si cei de la politie ti-ar putea da sfaturi, ba ei ar fi cei mai indicati. Nu sunt nici ei chiar asa tampiti sa nu faca nimic. Poate ca nu fac cat ne-am astepta noi, dar ceva fac. Insa, peste toate astea, cel mai bun lucru pe care cred eu ca l-ai putea face, stii care e? Sa iti faci geamantanul si sa te muti undeva sa ti se piarda urma, eventual chiar in alt oras; indiferent cat de greu va fi asta, financiar vorbind. Faci pe dracu in patru, faci rost cumva de niste bani si te muti de aici (unde stai, in Ferentari?). Dar vezi ca asta nu va fi de ajuns, nu e de ajuns mutarea in alt loc. Mai trebuie ceva: sa te faci baiat serios. Eu inteleg baiat serios unul care (la varsta de 21 de ani) este ori in scoala, ori in servici. Daca nu esti nici colo, nici colo, esti vagabond. Si vagabond la vagabond trage; si uite asa te vei inhaita si acolo cu altii. Asa deci...

| McRyan explică (pentru sabin89):

In primul rand nu am dat mesaj privat ca sa vada si altii sa vina cu o sugestie vorba ta, in al doilea rand cu ce nu te-am lamurit mai exact? Suta de roni i-am inapoiato prima oara cand am fost la politie cu ei... politia nu ma poate ajuta am vazut cu ochii mei ca am depus 3-4 plangeri si nimic nu s-a intamplat ba chiar i-a inrait mai tare si de aia acum vor mai mult ca oricand sa puna mana pe mine sa ma bata bine in al 2-lea rand nu am unde sa ma mut pentru ca stau cu parintii am un serivic ca sa stii ca nu sunt un vagabont stau intr-un cartier frumos nu Ferentari ci Drumul Taberei si problema e ca daca m-as duce undeva la vreo ruda nu am la cine pentru ca eu stau cu mama, tata a murit a facut stop cardiac din pacate D-zeu sa il odihneasca iar rudele sunt foarte rele adica nu se intelege nici o ruda cu alta ruda nu stiu ca sa iti explic majoritatea din fam.mea se dusmanesc unii pe altii se intrec care e mai avut care are mai multe lucruri si bani si sunt niste nebuni parerea mea si nu ma suporta asa mult pe mine pentru ca nu am avut decat cu mama si tata o relatie buna si totusi da-mi o idee cum as putea sa plec de aici? Eu tocmai ce mi-am incheiat contractul de munca, munceam ca Manager de Vanzari la Cora dar nu am mai stat pentru ca imi e frica sa ies din casa ca ma gandesc daca cand ma duc la munca dau de ei? daca cand vin de la munca dau de ei? si ma duc plin de sange si vanatai la munca nu am cum intelegi acum cat de cat mai bine situatzia? Deci da-mi o idee ce sa fac sa pot pleca de aici sa vand ce am mai de valoare al meu din casa si cu banii aia sa ma mut undeva intr-o chirie departe de aici si sa ma reapuc de munca si sa ma straduiesc sa intretzin singur o casa?

| sabin89 a răspuns:

Intr-adevar, funda e ceva banal, ultimul lucru la care ne gandim cand purtam o conversatie. Iti multumesc totusi pentru ea. Ai grija de tine! Sau, ca sa fim si noi putin snobi, Take care of yourself!

| McRyan explică (pentru sabin89):

Si daca totusi esti amabil sa mai colaboram uite facebook-ul meu poate dai o cerere de prieteni sa fim macar prieteni virtuali poate si reali daca ne vom vedea intr-o zi la o bere! sa zicem asa ca tovarasii! Facebook-ul meu este Buyrukcu Oğuzcan fix asa scrie dai copy paste daca nu ai virgula aia deasupra la G...mi-ar face mare placere sa mai colaboram! O seara superba in continuare si multa sanatate!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amabil sunt, insa nu am facebook. Nu stiu, am o oarecare aversiune pentru reteaua asta. S-ar putea sa gresesc, dar asta e. Acum nu sunt in Bucuresti (nici in tara), dar vreau sa mai colaboram. Deocamdata singura cale ramane site-ul asta. Deocamdata. Numai bine!

| TPUuser199 a răspuns:

Acum faptul e consumat. Nu trebuia sa te imprumuti la ei. Doar stii ce le poate piele unora! Sincer, eu una nu am ce sfat sa iti dau. De acum sa vezi cu cine mai colaborezi.

| McRyan explică (pentru TPUuser199):

Tot nu mi-ai dat un raspuns coeerent care sa ma ajute in situatzia data! Astept alt raspuns de la tine daca esti amabil bineintzeles!

| 456deea a răspuns:

Suna la 116 111e gratis sau mutate in altatara