| Stephh a întrebat:

AJUTOR.Am un amstaff de 4 luni,sunt minora și o plimbam în parc, iar pe acolo a trecut un polițist și m-a întrebat câți ani am și de ce nu poarta câinele botnita.I-am zis faptul ca legea spune ca ar trebui sa poarte botnita fr la 6 luni, nu de la 4. N-a zis nimic și m-a întrebat iar vârstă, i-am zis-o și a spus ca nu am voie sa o plimb singura ca sunt minora și ar trebui sa-mi dea amenda.
Ce naiba? Scuzați-mI expresia,dar atât timp cât EU(și familia)îmi asum sa fiu "omorâtă" de câinele MEU,nu înțeleg ce îl privește atât timp cât cățeaua era în lesă,lângă mine și se juca cu jucăria adusa tot de mine, iar botnita o sa-i pun ca sa nu "omoare" pe altcineva(nu ca un Golden Retriever nedresat n-ar putea face la fel.).E adevărat? N-am voie cu ea dacă sunt minora? (Nu am 12-13-14 etc ci mai mult)

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Amstafful fiind membru al familiei Bull si Terrier, detinerea acestuia restrictionata de "Ordonana privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresivi" din 2002. Amstafful(American Staffordshire Terrierul) intra la Articolul I lit. b). Conform acestei legi, detinatorii acestor caini trebuie sa aiba varsta minima de 18 ani. Accesul cainilor pe spatiile publice si pe caile de acces catre acestea este permis numai daca acestia poarta botnita si sunt tinuti in lesa. Cainii se inregistreaza la sectia de politie in raza careia este domiciliat proprietarul--- vezi, in link, actul normativ :http://www.caini-ham.ro/29detinereacainilorpericulosi.htm

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu iti asumi doar riscul de a fi omorata de propriul caine, iti asumi riscul ca altcineva sa fie omorat de cainele tau.

Ti-a dat cineva un link cu legislatia legata de cainii agresivi si aveau dreptate politistii.

| blAster85 a răspuns:

Dar pan la urma ai scapat fara amenda mnu? nasol cu comunismu ala din Romania.

| blAster85 a răspuns:

Nu am spus absolut nimic de Spania prietene, cred ca ai o problema

| blAster85 a răspuns (pentru blAster85):

Editez:faptul ca nu ai vazut cum e in alte parti ale lumii da de inteles, ca esti limitat la"doar atat se poate"tipic mentalitatii romanesti, sti cum e e mai usor sa judeci decat sa intelegi.Romania mai are mult pana va ajunge un luc civilizat sa stii degeaba sunt 2-3 cu educatie si bun simt cand restul is cum is.

| Stephh explică:

Vad ca acolo nu apare Dobermanul, dar, la fel, am fost oprita și mi s-a zis ca n-am voie cu el

| alessia5158 a răspuns (pentru Stephh):

Ordonanta nr. 55/2002 a fost actualizata in 2014. La articolul 6, punctul (4) din forma actualizate a acestui act normativ este precizat ca:
"(4) Accesul cainilor prevazuti la art. 1 lit. b), precum si al cainilor din rasele Ciobanesc Belgian Malinois, Ciobanesc German, DOBERMANN, Presa Canario, Ciobanesc de Asia Centrala Komondor, Kuvasz, Schnauzer Urias si metisii lor in localurile publice, in mijloacele de transport in comun, in locurile publice, precum si in partile comune ale imobilelor este permis numai daca acestia poarta botnita si sunt tinuti in lesa de catre o persoana care indeplineste conditiile prevazute la art. 3 alin. (1). In locurile special amenajate pentru caini accesul cainilor prevazuti in prezentul alineat este permis fara botnita si fara lesa."

Vezi, in link, forma actualizata :lege5.ro/Gratuit/gm4tmnbv/ordonanta-de-urgenta-nr-55-2002-privind-regimul-de-detinere-al-cainilor-periculosi-sau-agresivi

| Angeloxd a răspuns:

Nici o șansă ca câinele sa te atace pe tine, pentru că te iubește dar poate ataca alte persoane și chiar exista riscul sa omoare.