| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! Mi-am facut casa acum vreo 25 de ani,insa abia acum imi voi face curentul pe numele meu.E casa dublex,iar in curte mai este inca o casa,a mamei mele. Cum ar veni, eu am curentul de la casa ei.Am inceput sa-mi fac dosarul. Cat ma costa un certificat de urbanism si o autorizatie de constructie? Se presupune ca ar trebui sa le am...dar nu le am. Total suprafata intravilan: 967.00 mp. Am vazut ca intre 700 si 100 costa intre 10-12 lei/mp. Care e pretul final? + autorizatie de constructie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Codul fiscal prevede ca taxa pentru eliberarea certificatului de urbanism in urban este in functie de suprafata terenului pentru care se obtine, intre 751 mp si 1.000 mp este de 12-14 lei/mp. Pentru mediul rural taxa este de 50% din cea pentru mediul urban, deci de 6-7 lei/mp.
Taxa pentru autorizatia de construire este de 0, 5% din valoarea constructiei.
Pentru taxa corecta va trebui sa te adresezi primariei deoarece consiliul local poate majora taxele cu pana la 50%, citez:
"ART.489.Majorarea impozitelor şi taxelor locale de consiliile locale sau consiliile judeţene
  (1) Autoritatea deliberativă a administraţiei publice locale, la propunerea autorităţii executive, poate stabili cote adiţionale la impozitele şi taxele locale prevăzute în prezentul titlu, în funcţie de următoarele criterii: economice, sociale, geografice, precum şi de necesităţile bugetare locale, cu excepţia taxelor prevăzute la art. 494 alin. (10) lit. b) şi c).
  (2) Cotele adiţionale stabilite conform alin. (1) nu pot fi mai mari de 50% faţă de nivelurile maxime stabilite în prezentul titlu.
  (3) Criteriile prevăzute la alin. (1) se hotărăsc de către autoritatea deliberativă a administraţiei publice locale."

| raluk27 a răspuns:

Nu iti eliberează nimeni autorizatie de construire, cat timp nu esti proprietarul terenului.
Interesant e ca ai lasat sa treacă 25 de ani pana sa-ti pui problema autorizatiei si a contractului de furnizare a energiei electrice.

| raluk27 a răspuns (pentru raluk27):

In plus, autorizatia de construire nu se eliberează retroactiv. Pentru asta iti trebuie n avize, inclusiv proiectul. Ai stat cu casa asa, 25 de ani. Singura soluție este sa faci o actiune in constatarea proprietatii, la instanta.