| MusicFeelings_Maryan_1994 a întrebat:

Salutare, TPU!

Doresc sa imi construiesc anul acesta o anexa. Aceasta anexa noua consta intr-o camera, un hol si o magazie.
Doresc sa stiu, care sunt costurile unei astfel de anexe?
Mai exact, de ce anume ai nevoie? Stiu ca trebuie deocamdata:
- Autorizatie de Constructie
- Certificat de Urbanism
- Costuri materiale de Lucru
- Mana de lucru

Pentru o astfel de anexa, am nevoie de un proiectant? Un proiect m-ar costa o alta suma de bani.

Astept cu nerabdare un raspuns si multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cat te costa? Pai depinde de foarte multe lucruri... Poti sa faci tu socoteala. In primul rand te decizi din ce faci cat de mare il faci iar apoi cauti preturile si faci socoteala.
Apoi daca aceasta anexa e la tine in curte unde ai casa atunci nu trebuie sa te complici cu nici un proiectant cu nimeni. Te apuci si-l faci! Eventual iei autorizatie de constructie dar daca vei merge dupa aia poate te vor obliga sa faci si restul happy Tu cunosti zona in care stai si ar trebui sa stii daca sunt controale care verifica astea dar din cate stiu eu in ro nu prea se face asa ceva happy
In schimb daca terenul este gol atunci da, trebuie sa faci toate actele ca si cum ai face o casa pentru ca prea tare bate la ochi...

| MusicFeelings_Maryan_1994 explică (pentru lpavel):

Mersi in primul rand pentru raspuns!
A, deci pot face si singur proiectul, nu ar fi problema asta. Terenul nu este gol, am deja o serie de camere. Tot ce vreau este sa ma extind cu aceasta noua anexa pe care doresc sa o construiesc.

| lpavel a răspuns (pentru MusicFeelings_Maryan_1994):

Binenteles, poti sa-ti faci treaba linistit si fi sigur 100% ca nimeni nu te va intreba nimic happy

| SorinelF86 a răspuns:

Mergi la primarie si intrebi, eu sunt adeptul actelor in regula, daca un vecin face reclamatie ca iti modifici casa poti sa te trezesti cu un control, costul materialelor difera in functie de dimensiunile anexey si materialele pe care le folosesti, iar mana de lucru la fel, depinde de ce vrei sa faci si depinde si de zona in care traiesti, fiecare constructor are preturile lui, ddar al ce spui tu ca vrei sa faci o sa te coste mana de lucru undeva la peste 1000 euro, asta depinde repet de dimensiunile si complexitatea lucrarii, si ce preturi au constructorii din zona ta