| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Am 15 ani in toamna fac 16, vreau sa ma angajez ca si ospatar/barman. Ma pot angaja?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani te poti angaja singur iar de la 15 ani numai cu acordul parintilor.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã."

4 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 16 ani te poti angaja singur... fara acordul parintilor idea e cum ii convingi pe patroni sa te angajeze, tu neavand experienta si mai esti si un copil happy

| Annamaria21 a răspuns:

Te poți angaja, problema este alta, cine crezi ca te angajează la 16 ani?

| XfenderX a răspuns:

Da, te poti angaja, iti recomand sa te angajezi pe sezon de vara.