| MariusNWM a întrebat:

Am 15 ani.Pot sa-mi schimb numele de familie daca parintii mei sunt divortati si eu sunt trecut pe numele tatalui, iar mama si l-a schimbat dupa divort in numele ei pe care l-a avut prima data?

Nu mai vreau sa port numele unui om ca el, care nu a fost in stare sa creasca un copil si sa-si iubeasca sotia.M-a crescut mama cu bunicii mei de la un an cu bune cu rele, iar acum vreau sa port numele lor, nu al lui.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 18 ani, poți să faci asta, dacă ai un motiv care corespunde legii.

| AndaAlexandra a răspuns:

Eu știu că se poate dar nu știu să îți spun exact procedura.

| David_Vulpe_2000 a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie sa ai 18 ani pentru a face asta dar merita incercat si trebuie sa le spui de ce vrei sa il schimbi.