| CarmenKH a întrebat:

Am si eu o nelamurire.
Parintii mei au divortat de ceva vreme, iar eu locuiesc cu mama. Eu vreau sa imi schimb numele de familie cu cel al mamei mele de dupa divort. Dupa ce imi schimb numele, pot sa imi reinoiesc actele( diploma de bac, certificatul de nastere) astfel incat sa imi apara numele nou?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa schimbarea numelui va trebui sa-ti schimbi doar certificatul de nastere si cartea de identitate (daca ai peste 14 ani).
Schimbarea numelui se poate face pe trei căi: prin căsătorie, pe cale judecătorească, printr-o cerere depusă la judecătoria de domiciliu sau pe cale administrativă conform OG 41/2003, cu md. şi compl. ulterioare, pentru motivele şi cu procedura prevăzută de acest act normativ, citez:
„ART.4.(1) Cetãţenii romani pot obţine, pentru motive temeinice, schimbarea pe cale administrativã a numelui de familie şi a prenumelui sau numai a unuia dintre acestea, în condiţiile prezentei ordonanţe.
(2) Sunt considerate ca întemeiate cererile de schimbare a numelui în urmãtoarele cazuri:
f) când pãrinţii au divorţat, iar copiii încredinţaţi spre creştere şi educare unuia dintre pãrinţi, care a revenit la numele de familie avut anterior cãsãtoriei, solicita sa poarte numele de familie al acestuia;
ART.6.(1) Persoana care solicitã schimbarea numelui pe cale administrativã depune o cerere la serviciul public comunitar de evidenţã a persoanelor, denumit în continuare serviciu public, aflat în subordinea consiliului local al comunei, oraşului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucureşti, în a cãrui razã teritorialã îşi are domiciliul. Cererea se depune personal sau prin împuternicit cu procurã specialã sau împuternicire avocaţialã.
(2) Cererea de schimbare a numelui trebuie sa fie motivatã prin unul dintre cazurile prevãzute la art. 4 alin. (2) şi (3) şi sa fie însoţitã de urmãtoarele acte:
a) copii legalizate de pe certificatele de stare civilã ale persoanei care solicita schimbarea numelui;
b) un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat, potrivit art. 10, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea cãruia sa nu fi trecut mai mult de un an;
c) consimţãmântul, dat în forma autenticã, al celuilalt soţ, în cazul schimbãrii numelui de familie comun purtat în timpul cãsãtoriei;
d) copie de pe decizia de aprobare a autoritãţii tutelare, în cazurile prevãzute de art. 7;
d^1) cazierul judiciar şi cazierul fiscal ale solicitantului;
e) orice alte acte pe care solicitantul le considera necesare pentru motivarea cererii sale.
ART.7. (1) Pentru minor, cererea de schimbare a numelui se face, dupã caz, de pãrinţi sau, cu încuviinţarea autoritãţii tutelare, de tutore. Dacã pãrinţii nu se înţeleg cu privire la schimbarea numelui copilului, va hotãrî autoritatea tutelara.
(2) Când cererea de schimbare a numelui minorului este fãcuta de cãtre unul dintre pãrinţi, este necesar acordul celuilalt pãrinte, dat în forma autenticã. Acordul nu este necesar în cazul în care celãlalt pãrinte este pus sub interdicţie ori este declarat judecãtoreşte dispãrut sau decãzut din drepturile pãrinteşti.
(3) In cazul în care minorul a împlinit vârsta de 14 ani, cererea va fi semnatã şi de acesta."

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite ce am gasit.
http://www.avocatnet.ro/......mamei.html
Cel mai indicat ar fi sa te adresezi unui avocat.
O zi buna :)

| raluk27 a răspuns:

Nu ai cum sa-ti schimbi numele, ca urmare a divortului parintilor tai. Numai mama ta poate reveni la numele avut anterior casatoriei. Tu ai numele tatalui, trecut pe certificatul de naștere.
Daca tii neapărat il poti schimba pe cale administrativa, dar e o procedură anevoioasa si nejustificata, in cazul tau.

| CarmenKH explică:

Nu am nevoie sa mi se spuna despre ce demersuri sunt pentru a imi schimba numele deoarece cunosc procedurile. Eu vreau sa stiu daca imi pot reinoi diploma de bac si certificatul de nastere astfel incat sa imi apara noul nume.