| kaBooMx a întrebat:

Am 15 ani si as vrea sa plec in Italia pentru cateva zile cu un unchi. De ce acte am nevoie? Am nevoie de procura? Si cam cat ma vor costa toate astea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de cartea de identitate si declaratie notariala autentica (nu procura) data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in Italia si indica drept insotitor major pe unchiul tau. El trebuie sa-si scoata un certificat de cazier judiciar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procura procura notariala din partea ambilor parinti, ori doar dn partea celui spre care esti incrdintat prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila, iar unchiul, trebuie sa-si scoata cazierul.

| DascaluViorel a răspuns:

Trebuie sa iti faca parinti procura. te costa in jur de 60 de lei sau pana intr-o suta si cam atat