| valentinamarinamary a întrebat:

deci am 16 ani si peste cateva zile as vrea sa plec in Italia si am urmatoarele acte : procura mamei,certificatul de deces al tatalui,biletul de avion, buletin si am si insotito de bord fiind minora trebuie sa fiu insotita! Mai trebuie ceva? Si apropo insotitorul de bord il platesc cand iau biletul sau in aeroport?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Procura mamei este pe numele însoțitorului? E menționată data plecării și destinația? Dacă da, asta e OK.
Apoi, însoțitorul tău trebuie să aibă asupra sa o adeverință de cazier judiciar pentru însoțirea minorului (cum te cheamă pe tine). Dacă o are și pe asta, iar e OK.
Dacă însoțitorul este angajat al companiei aeriene (că altfel nu pricep de ce l-ai plăti), trebuie plătit probabil când achiți și biletul. Dar asta ar fi bine să afli scriind un mail celor de la compania cu care vrei să zbori, întrucât la ăștia - câte bordeie, atâtea obiceie...
PS era să uit: fă check-in-ul online, de acasă și printează boarding pass-ul să-l ai la tine, ca să nu plătești suplimentar pentru check-in la poarta de îmbarcare! Că s-au „jmecherit" ăștia de te-apucă groaza... Nu mai știu cum să „ciupească" €uroii onor clientelei...

| valentinamarinamary explică (pentru mihai69):

Da e de la compania aeriana! Si dA MAMA a mentionat unde, cu cine etc!

| mihai69 a răspuns (pentru valentinamarinamary):

E perfect; vezi și completarea ulterioară la răspunsul de mai sus!