| mnmn21 a întrebat:

Am 15 ani si doresc sa continui studiile in Germania intr-o scoala de tip dual,,,,, puteti sa ma ajutati cu informatie: ce documente am nevoie si ce reguli sunt daca am cetattenie romana dar am absolvit 9 clase in Republica Moldova

Răspuns Câştigător
| Saltbae a răspuns:

Știu ca in R. Moldova, liceul începe intr-a 10-a, dar in Germania începe dintr-a 9-a, deci poate vei avea de recuperat un an. Exista licee care te pregătesc pentru Bacalaureatul (Abitur) pe care îl știm cu toții, altele pentru un Bacalaureat pe un subiect/domeniu anume (Fachabitur), iar alte scoli țin doar pana la 15 ani. Ai posibilitatea sa aplici pentru Ausbildung la o firma, asta înseamnă sa ai cele 8 clase de școala generală (Hauptschule) terminate și sa fii selectata de firma. Ausbildung înseamnă in general 3 ani in care lucrezi pentru firma, firma te învață tot ce ai nevoie pentru domeniul in care lucrezi pentru ei, și te și plătesc, doar ca nu la norma întreaga, ci cu 800-1200€ pe luna, suma crescând cu fiecare an de Ausbildung. Un criteriu foarte important sunt notele, limba germana și eventual engleză. La facultate nu poți ajunge decât cu Abitur/Fachabitur.
Modelul de scoala pe care l-ai descris tu exista numai la facultate, unde 5 semestre înveți teorie, iar 1-2 ești trimisa in practica (de obicei in străinătate) sa lucrezi pentru firme.

| mnmn21 explică (pentru Saltbae):

Ausbildung, da asta m-ar interesa dar ce documente am nevoie pentru a invata in aasa scoala?
si ce domenii sunt adica ce profesii

4 răspunsuri:
| Saltbae a răspuns:

Cetățenia și studiile nu trebuie sa concluda neaparat, dar depinde ce fel de școala ai vrea sa urmezi, nu înțeleg din întrebarea ta.

| mnmn21 explică (pentru Saltbae):

Scoala care include si invatarea unei profesii si practica la o firma ce are contrac scoala

| Saltbae a răspuns:

Ausbildung poți face numai la o firma. Procedura este asemănătoare unei angajări, ai nevoie de un CV, copie după note, buletin, pașaport, și o scrisoare de intenție. Locuri de Ausbildung găsești pe http://www.arbeitsagentur.de/bildung/ausbildung