| Girly97 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru, va rog frumos.
Acum cateva zile am absolvit liceul si o data cu toca si esfarsa am primit si o diploma de absolvire. Doresc sa imi continui studiile in Bucuresti la o scoala de masaj si din cate stiu nu am nevoie de bac, si doar sa am 12 clase facute. Aveti idee daca pot face o copie dupa aceasta diploma de absolvire si sa ma duc sa ma inscriu impreuna cu celelalte acte care sunt mai usor de facut rost? Va rog frumos sa imi raspundeti cat mai precis posibil, doresc sa incep cursul pe 11 iunie cand se incepe urmatoarea sesiune. Va multumesc.

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Poți face copii după orice diplomă. Fă și cursul pe care ți-l dorești. Dar ca recomandare: dă-ți (mai exact ia-ți) și bac-ul! Nu știi ce te asteaptă în viitor.

| anamariarot a răspuns:

Mergi și la cursul acela, dar mergi și la bac. În cel mai rău caz nu o să-l iei, dar poate ai noroc și scoți nota minimă. Nu se știe când o să-ți folosească diploma aia de bac happy

| m1dn1gh7 a răspuns:

Dar totusi, de ce nu vrei sa iti dai bacul?

| Girly97 explică (pentru m1dn1gh7):

Pentru ca vreau sa devin tehnician maseur si sa ii ajut pe oameni sa se simta mai bine si sa isi imbunatateasca sanatatea. Nu am nevoie de bac pentru cariera mea dorita.

| Lostlyric a răspuns (pentru Girly97):

Pentru că ceea ce tu îți dorești s-ar putea să nu-ți iasă. Nu înseamnă că nu credem în talentul tău, dar ce te face să crezi că nu există persoane mai talentate și mai bune decât tine? Ce te face să crezi că piața nu se va dezvolta într-o altă direcție? Ce te face să crezi că nu vor exista mult mai mulți factori care să te doboare? Și, atunci, ca un om ce gândești și vrei să-ți iei o garanție a viitorului, tu îți vei da bacul pentru a nu regreta o alegere care ai luat-o în tinerețe și care credeai că a fost chiar acea carieră dorită. Daca iți iei bacul, nu vei pierde mai nimic, îți poți continua cariera și urmări pasiunea. Dacă nu îl iei, șanse mari să pierzi totul. Reanalizează opțiunile.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Girly97):

Inteleg, dar nu te baza numai pe asta in viata, o diploma de bac chiar nu iti strica. Nu te-ai pregatit deloc pentru sesiunea asta de bac? Pe ce profil esti? Nici macar nu vrei sa te prezinti la bac?