| nelu_5389 a întrebat:

Am 50 de ani, 28 de ani vechime din care 20 pe grupa I. Cand pot sa ies la pensie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru dvs, virsta standard de pensionare este 65 ani cu un stagiu complet de cotizare de 35 ani. Cei 20 ani de gr 1 va aduc o reducere a virstei standard de pensionare cu 4 ani 6 luni adica puteti iesi la pensie limita de virsta la 60 ani 6 luni cu conditia atingerii stagiului de cotizare de 35 ani. De asemenea, mai aveti posibilitatea sa solicitati pensie anticipata partiala la atingerea stagiului complet de cotizare, cu amendamentul ca se reduce virsta de pensionare cu maxim 5 ani. Cu alte cuvinte, chiar daca atingeti stagiul complet de cotizare, peste 7 ani, nu puteti beneficia de pensie de limita de virsta decit la 65-5=60 ani.Prin urmare cel mai devreme puteti iesi la pensie la 60 ani cu pensie anticipata partiala; sau la 60 ani 6 luni cu pensie de limita de virsta, adica pensia intreaga. In orice caz, nu strica sa mai aflati macar o parere si de la altcineva. Succes!

3 răspunsuri:
| gabriellas a răspuns:

Cel mai bine poti intreba la biroul de resurse umane-personal unde lucrezi. Iti vor face un calcul pentru pensionarea anticipata. In orice caz in acest moment, se pot pensiona anticipat barbatii care au varsta mai mare de 58 de ani si doua luni si un stagiu de cotizare de peste 31 de ani si patru luni. Este de stiut ca pensionarea anticipata presupune diminuarea pensiei fata de pensionarea pentru limita de varsta. Mai multe pe http://stiri.acasa.ro/......a-la-somaj

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai simplu de aflat este sa intri pe forum-ul cas-ului din orasul tau si sa adresezi intrebarea.Sunt sigura ca ti se va raspunde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rectific... acolo unde am scazut, in fraza aceea am zis 65-5=60 - pensie limita de virsta. Era vb de fapt de anticipata partiala la 60 ani. Limita de virsta la 60 si 6 luni