| magaresco a întrebat:

Ma numesc florentina am 54 de ani, 37 vechime angajata din 1971 aprilie fara grupa, pot iesii la pensie? multumesc

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puteti iesi la pensie cu pensie anticipata partiala la virsta de 55 ani, sau puteti iesi cu pensie anticipata la implinirea a 40 ani de vechime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca poti si la 54 daca ai minim 35 ani de munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate la 54. Virsta standard de pensionare pentru o femeie nascuta in 1955 este 60 ani cu conditia indeplinirii stagiului de cotizare de 30 de ani. Daca are stagiul de cotizare depasit cu mai mult de 10 ani, poate intra la pensie anticipata. Daca are stagiul de cotizare complet sau depasit cu mai putin de 10 ani poate intra la pensie anticipata partiala. In ambele cazuri prin pensie anticipata se intelege reducerea virstei de pensionare cu maxim 5 ani, deci mai devreme de 55 ani nu are posibilitatea sa iasa la pensie. Diferenta dintre anticipata si anticipata partiala este ca la anticipata partiala se diminueaza cuantumul pensiei. Cazurile difera de la o persoana la alta si depind de sex, data nasterii, anii de vechime, si eventualele grupe de munca in care a lucrat o persoana.