| AndreeaTanase2000 a întrebat:

Am acest drept ca sa imi parchez si eu masina pe un loc trasat cu vopsea alba, dar fara nici un numar de imatriculare ori tablita, masina prin care sa rezulte ca apartine probabil cuiva, sau risc amenda?

Mai am o intrebare, la firma unde lucrez nu poate sa intre masina cu marfa deoarece, mereu este parcata o masina in usa, bineinteles nici noi nu avem nici un afis cum ca nu parcati sau nu blocati, ce se poate face?

Din câte știu, obligația persoanei care a închiriat locul de parcare de la asociație trebuie sa fie marcat cu numar de înmatriculare a mașinii sau o placuta cu nr de loc arondat. Dacă locul trasat cu vopsea alba este nemarcat și nu are nici un număr sau o plăcută, înseamnă ca este loc gratuit de parcare oferit de asociație sau loc care nu este închiriat. Presupun nu poti avea loc închiriat de la asociația dacă nu este și marcat cu numărul tău. Atunci de ce sunt multe locuri prin jurul blocurilor trasate cu alb, dar nemarcate, putem sa parcam masina acolo și după ora 16, daca nu are nici un număr? Sau poate cine are locul închiriat nu l-a și marcat, deși este imposibil sa nu-l marchezi, poate sa fie loc liber sau locui cuiva, dar sunt și multe marcaje cu număr șters sunt libere sau nu, putem sa parcam sau riscam amenda?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca parcarea nu-i marcata, cu nr. de apartament sau nr.de circulatie a masinii, ai dreptul sa parchezi, politia nu are nici o atributie in asemenea cazuri.
2.Este interzis sa se blocheze intrarea intr-o curte a unei persoane fizice sau juridice, cel ce o face poate fi amendat.
De asemenea ar fi bine sa puneti o tablita la intrare cu "Parcarea interzisa".

| lpavel a răspuns:

Nu cumva tu esti cea care te certai cu o doamna ca ai parcat in locul ei si o filmai apoi ai pus postarea pe net? laughing Chiar acum 20 de minute m-am uitat la o astfel de intamplare laughing
DA ai dreptate, devreme ce parcarea nu e marcata cu un nr de inmatriculare e gratuit si legal oricine poate parca acolo!
Dar la noi in Romania parcarile se iau dupa cine parcheaza primul pe un loc acela va fi locul lui mereu iar de obicei fiecare merge pe legea asta a intelegerii dintre locatari.
Binenteles asta nu e legal iar daca parchezi in locul unuia si te agreseaza il poti da in judecata!
Daca parcarea e inchiriata sau cumparata si nu a marcat cu un nr atunci iar tu ai dreptate si poate chema politia ca va fi spre dauna lui laughing

| Simpatic a răspuns (pentru lpavel):

Nu stiu cazul spus de tine, dar eu daca eram in locul femeii l-as fi dat pe meltean in judecata pentru normele GDPR, astfel se vor invata tartanii ca nu poti filma orice oricand, ca are taranul smartphone!

Ce sa zici ca la blocuri numai ai locuri de parcare datorita "handicapatilor" -persoane cu handicap ( o zic peiorativ si imi asum), care desi nu platesc taxe si impozite nici pe imobile nici pe autovehicule AU LOCURI DE PARCARE GRATUITE SI PERMANENTE
De acest aspect nu am auzit vorbind pe nimeni de la vreo autoritate a statului sau vreun partid, pe nimeni niciodata nici la tv nici in lume!
iar cetateanul contribuabil se pandeste unul pe altul si uneori isi da in cap ca nu are loc sa pacheze, in timp ce INDEMNIZATII (aici persoane cu handicap) pleaca cand vor si vin cand vor caci locul lor este PERMANENT si nu ai voie sa stationezi nici 5 minute!

| lpavel a răspuns (pentru Simpatic):

Pai afla ca pe domeniul public adica in strada poti filma ce vrei si cat vrei numai ca nu se accepta ca proba in instanta! Asta a spus-o un politist!

| Simpatic a răspuns (pentru lpavel):

Eu iti dau dreptate,dar daca ma filmezi, ma jignesti sau afisezi video-uri cu mine fara ca eu sa imi dau consimtamantul, eu te pot da in judecata si am sanse sa si castig, bineinteles decide asta instanta in functie de ce prejudiciu declar eu ca mi-ai adus, instanta decide daca a fost fondat sau nu datul meu in judecata!

daca filmez masina ta sau tu pe a mea si urci pe net imaginile sau filmarea, atunci nu te mai pot da in judecata pentru simplul fapt ca mi-ai pus numarul de inmatriculare de exemplu! asta ar fi absurd.
insa cand vine vorba de fetele oamenilor, de persoane si fapte care pot denigra in vreun fel o persoana nu se mai aplica acelasi regim juridic cum ar fi cel al locului public si placutelor de inmatriculare!

Desi ai vazut ca google este foarte fair la acest capitol el cenzureaza atat fetele oamenilor cat si numarul de inmatriculare al masinilor (cand cauti prin google maps), de ce o face google? ce nu stim noi si stiu ei?

tema pentru casa faza cu google si pentru cei care considera ca e la liber sa filmezi uriunde oricand si pe oricine!

vezi ca exista cazuri cand vloggeri care fac plimbari cu motorul au fost actionati in judecata de catre unii care s-au vazut doar postati pe net de catre acei vloggeri happy
este de ras, dar trimiterile in judecata exista!

eu stiu ca dreptul international si normele GDPR nu se rezuma doar la atat ca poti sau nu sa ma filmezi pe domeniu public, dar sunt spete si spete si uneori chiar daca este domeniu public daca intreci masura vei putea fi actionat in judecata.

ca unii sunt procesomani cu probleme la cap si isi dau vecinii in judecata pentru fel si fel de lucruri nefondate e problema lor.

la fel ca ala care a sunat nefondat la 112 de cate zeci de mii de ori?

| lpavel a răspuns (pentru Simpatic):

Ai dreptate, conteaza ce filmezi dar mai ales daca e pus pe net! dar eu m-am referit ca poti filma orice si nimeni nu te poate obliga sa n-o faci, apoi ce faci cu acel film intra in alta categorie...

| AndreeaTanase2000 explică (pentru lpavel):

Unde putem parca masina?

| lpavel a răspuns (pentru AndreeaTanase2000):

Parchezi in parcari cu plata sau oriunde langa strada unde ai loc dar NU intre blocuri unde locatarii si-au insusit-o ca fiind parcarea lor! Cum am mai zis, nu e legal, ai putea sa parchezi si tu acolo dar va trebui sa te certi cu ei, deci mai bine cauti in alta parte...

| AndreeaTanase2000 explică (pentru lpavel):

Cum adica si-au insusit locurile de parcare? au acte pe acele locuri, daca da, de ce nu le marcheaza cu numar sau sa puna o placuta de imatriculare ca sa stim sa nu parcam acolo, dar atat timp cat sunt doar trasate cu vopsea alba si nemarcate din cate stiu se poate parca acolo si putem sa lasam masina si o saptamana cat vrem, inseamna ca sunt locuri libere, daca nu au nici un numar, iar daca s-a sters numarul, cred ca obligatia este sa le si marcheze, oare cum este legea?

| AndreeaTanase2000 explică (pentru lpavel):

De ce sa te certi? logic daca au acte pe acel loc nu parchezi, dar daca este liber se poate parca

| lpavel a răspuns (pentru AndreeaTanase2000):

Pai eu ce am zis? Legal poti parca... iar cand am zis ca si-au insusit acele locuri m-am referit ca nu au acte dar toti din acel bloc are obiceiul lor unde sa parcheze si toti intre ei respecta asta, adica nu parcheaza nimeni in locul celuilalt!
E ca si cum ai sta la parter si-ti parchezi masina sub geamul tau, iar cand esti plecat vine un strain si parcheaz in locul tau.
Tu nu ai acte pe acel loc dar tot te-ai certa cu el de ce a parcat in locul tau, nu-i asa? Cam asta am vrut sa zic... Deci legal poti parca dar nu e tocmai ok, iti cauti un loc de parcare langa strada, acolo nimeni nu poate sa si-l faca ca parcarea lui ca e strada nu e intre blocuri!