| AnonimMicro a întrebat:

Am ajuns intr-o dilema.
Tata este plecat din tara iar cei de la protectia copilului ne verifica acasa.
Eu am 16 ani si vreau sa ma angajez ca promoter
Si nu stiu daca pot face asta

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 16 ani te poti angaja singur, conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani."

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Sigur ca se poate, apuca-te de cautat sau spune-le celor de la protectia copilului ca vrei sa lucrezi ca promoter data viitoare cand vin sa va verifice.E legal sa lucrezi, dar sa nu te lasi de scoala si sa nu chiulesti, sa lucrezi in timpul liber.Mult succes iti doresc! happy

| Goddess23 a răspuns:

Cei de la protectia copilului de ce va verifica? Aveti o problema sociala probabil... oricum nu are nimeni impotriva sa te angajezi ca promoter. Nu este ceva ilegal, nu esti obligat sa muncesti si nu va avea nimeni nicio obiectie.

| carmmen a răspuns:

Bună,

Din ce am citit pe site-urile de specialitate, începând cu vârsta de 16 ani dobândești capacitate de muncă. În aceste condiții, poți lucra liniștit. Sigur, depinde în ce condiții lucrezi și cât anume, dar cu privire la acest aspect poți întreba un avocat - pe forumul avocatnet sau www.avocatum.ro