| Constantinescu_ValenTin_1998 a întrebat:

Bună ziua, nu ştiu dacă am ales categoria dorită, dacă nu, mă scuzaţi...

1. Este o fată de vârsta de 16 ani, şi părinţii ei sunt divorţaţi şi a fost câştigată de tată, deci, dacă această fată fuge de acasă şi vine el cu poliţia şi fata declară că a plecat de bună voie că era bătută acasă că nu a plecat obligată, poliţia mai are ce să facă?

2. Dacă acel tată a făcut nişte acte false cu caz de boală pe numele cuiva minor doar ca să ia bani, unde se ajunge?

3. Dacă protecţia copilului vine acasă la acel tată care are fata câştigată prin proces, şi văd că e vinovat, copiii unde vor ajunge?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nimeni nu este "castigat". La divort instanta stabileste domiciliul minorului la un parinte dar il incredinteaza ambilor parinti.
Daca fata fuge de acasa si este gasita politia o va duce la domiciliul parintelui care i-a fost stabilit.
Daca fata se duce la domiciliul iubitului politia nu are nici o atributie in a o duce parintelui si nu intervine decat dupa obtinerea unei hotarari judecatoresti de reintoarcere la domiciliu si numai daca este solicitata de executorul judecatoresc.
Daca cresterea si educatia ii este afectata instanta poate stabili domiciliul la celalalt parinte, la o alta persoana sau la o casa de copii.
2. Fapta ar fi infractiunea de fals in acte oficiale (daca el a facut actele) sau uz de fals daca le-a facut altcineva.
3. Minorii vor fi luati de protectia copilului si pot fi mai multe solutii, in functie de ce va stabili instanta de tutela, respectiv le va fi stabilit domiciliul la mama, la o alta ruda, la o familie, la o casa de copii, etc.

| Constantinescu_ValenTin_1998 explică (pentru Ioandelasal):

Mai am o întrebare.
Dacă fata alege să fugă la iubit, poliţia nu face nimic, eu respectiv fata depun plângere împotriva lui pentru acele acte false şi pentru toate aceste lucruri care le-am zis mai sus, ea o să rămână în continuare la mine sau o să fie luată de protecţia copilului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Constantinescu_ValenTin_1998):

Depinde de ce o sa hotarasca instanta de tutela.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Da, daca fata declara ca a fugit pentru ca-i batuta acasa, Politia o poate lua si duce in caminul de copii, unde va sta inchisa pana la varsta de 18 ani.
2. Daca cineva il acuza pe tata de falsificarea documentului se poate investiga si dispune legal, in functie de gravitatea faptei.
3. Copii ajung la Casele pentru copii, pana la varsta de 18 ani, cand sunt eliberati.