| Laura1994cc a întrebat:

Am aplicat on-line pentru rezidenta in Marea Britanie; trebuie sa trimit acum pasaportul la o adresa mentionata. Eu acum ma aflu in Romania; parintii mei, in schimb, sunt in Anglia. Cum ar fi mai bine sa procedez?

1. Expediez plicul cu documentele in regim de urgenta printr-o firma de curierat direct la adresa oferita

sau

2. Expediez catre adresa unde locuiesc parintii mei si ei, ulterior, sa redirectioneze ei plicul catre respectiva adresa?

Intreb deoarece nu stiu cum voi intra inapoi in posesia pasaportului, daca cei de acolo il vor retrimite in Romania (pentru ca se achita o taxa pentru livrarile internationale) sau daca ar fi mai bine sa il trimita ai mei pentru a-l primi tot ei inapoi si, ulterior, sa mi-l retrimita mie.

Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns (cei care va pricepeti).

Orice informatie e binevenita!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as zice parintilor si mai departe se ocupa ei. Sunt cele mai de incredere persoane pe care le poti avea.
Si la retur tot parintii sa ti-l trimita.

| Lucian4 a răspuns:

Pasaportul e un document important asa ca il trimiti la parinti. Cand parintii reprimesc actul de la oficiul de imigrari, ti-l trimit in tara. Ei vor plati taxa pentru trimiterea actului in tara. sau sfatuieste-te cu parintii in cazul asta

| Osneros a răspuns:

Ai pașaport din '92 de e fără cip? Revenind, nu cred că contează cum îl trimiți, atâta vreme cât ajunge la adresa menționată.