| DangerF a întrebat:

Am auzit ca drumul forestier / agricol nu e drum public. Mai pe scurt, daca conduc fara permis pe drum forestier / agricol imi face dosar penal sau nu?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Unele sunt drumuri publice. Nu sunt drumuri publice cele care sunt semnalizate expres in acest sens.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| mihai69 a răspuns:

Posibil. Pentru acces fără drept pe o proprietate privată.

| DangerF explică (pentru mihai69):

Nu e proprietate privata, e o padure la iesire de oras si nu e a nimanui, de obicei se fac gratare pe acolo si chestii din astea

| GabehAle a răspuns (pentru DangerF):

Nu are cum sa fie a nimanui. Este proprietate privata sau apartine de stat. Dar e posibil sa poti conduce fara permis, similar parcurilor de agrement unde te poti da cu ATV-urile. Nu stiu sigur daca zonele "off road" sunt excluse de la "drumuri publice". As intreba un padurar din zona.

| mihai69 a răspuns (pentru DangerF):

Nu există "a nimănui". Există cu siguranță un proprietar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru DangerF):

Drumurile forestiere sunt proprietatea fondului forestier, iar accesul pe ele se face (in mod normal) numai cu acordul administratorilor.
Daca intri fara aprobare si mai si conduci fara permis, tot la dosar penal ajungi.
Si parcarile magazinelor (Kaufland, Cora, Iulius, etc) sunt proprietati private, dar tot e nevoie de permis pentru a conduce pe acolo.

| Brizbriz a răspuns (pentru DangerF):

"acum 6 ore | DangerF explică (pentru mihai69):
Nu e proprietate privata, e o padure la iesire de oras si nu e a nimanui, de obicei se fac gratare pe acolo si chestii din astea"

sigur ca nu e a nimanui, nimeni nu detine nimic in lumea asta

DUDE, marea migrare spre SUA, din anii 1700-1800 a fost DESPRE pamant, pentru ca fiecare bucatica mica de pe vechiul continent era detinuta de cineva

deci, asadar si doar DE AIA, TREBUIE sa aflii daca respectiva proprietate este:
1. privata
2. proprietarul NU a declarat trecerea prin proprietatea lui ca fiind publica, iar din ce spui tu (se fac gratare) pare ori proprietate NEprivata sau declarata publica de catre proprietar, deci, iei dosar penal daca, conduci fara permis si te prinde

| Silviullet a răspuns:

Daca imi dai coordonatele iti spun exact.

| DangerF explică (pentru Silviullet):

44°57'11.2"N 23°31'03.2"E astea sunt coordonatele, dar sa stii ca nu e nicio poza sau ceva, e doar o poza cu o manastire care e la 1km sau doi de unde zic eu. nu s-au bagat aia de la google maps pe acolo laughing