| BalanNicu a întrebat:

Pe un drum forestier pot conduce fara permis?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca drumul respectiv este public sau nu.
Daca este drum public nu poti conduce, daca nu este drum public poti conduce.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| sierra1 a răspuns:

Cât timp nu e deschis circulatiei publice

| Freya1 a răspuns:

Normal fără permis nu ar trebui sa conduci nicăieri.Dar la tara pe drumuri lăturalnice nu prea te verifica nimeni.

| ReddY25 a răspuns:

No

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam da, nu mai stiu unde am auzit dar si pe drum forestier trebuie permis mai nou.Corectati-ma daca gresesc!

| Roger645 a răspuns:

Ai aprobare de la Romsilva/ Ocolul silvic sa intrii in padurea lor?
Daca folosesti masina la furat de lemne si vanat ilegal mistreti? O dai in altele...chiar daca nu pe linie rutiera/ permis. Fa cerere scrisa la acea primarie si intreaba care e regimul juridic al acelui drum. Un drum poate fi "public" chiar daca e neconstruit, pamant cu iarba si "nepublic" chiar daca e astfaltat, deci aparentele sunt inselatoare.
Daca tu ai 5ha de curte cu 300m drum astfaltat in curte, nu inseamna ca drumul e public. E drum privat administrat de tine. Deci tie trebuie sa iti ceara voie cineva cu/ fara permis.

| IreneeDiana a răspuns:

Trebuie sa ai permis oriunde vrei sa conduci.
Pe un poligon dacă nu ma insel, ai putea conduce fără permis dai in prezenta cuiva care are permis de minim câțiva ani…(nu știu, aici in Italia trebuie sa fi însoțit de o persoana care are permis de minim 10 ani și poți conduce oriunde dar nu in zone aglomerate)in România nu știu care era minimul de ani