| Ibi_8998 a întrebat:

Am avut un proces de fond cu coproprietarul casei si acesta a primit un raspuns negativ din partea justitiei; ca urmare eu am considerat ca am castigat procesul dar in timpul procesului reclamantul mi-a adus cateva jigniri si a spus minciuni iar dupa proces, a proferat amenintari si a raspandit tot soiul de cuvinte jignitoare. Care ar fi solutia : pot sa-l dau in judecata pentru ultraj si sa cer daune? Pot sa confirm acestea cu martori.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea sa faci plangere prealabila pentru amenintare(art.193), insulta(art.205) si calomnie(art.206), toate din Codul Penal. Va trebui sa ai probe indubitabile, altfel te va putea acuza de denuntare calomnioasa(art.259). Numai bine!

| MMihai a răspuns:

Chiar îți plac procesele?

| houyhnhnm a răspuns:

Ultrajul e o infractiune ce se savarseste asupra unui functionar public. Tu poti sa il dai in judecata pentru amenintare, calomnie si insulta, dar cred ca iti va fi destul de greu sa le probezi, caci iti revine tie sarcina probei.

| bia0000 a răspuns:

Astfel de procese dureaza ani de zile si tot u ajungi sa cheltui bani pe avocati

| JuStAdY a răspuns:

Da normal se poate pentru injuraturi si amenintari poate primi inchisoare de la 6 luni pana la 15 ani
Funda?

| Monica07 a răspuns:

Da se poate da in judecata si sa ceri daune dar sanse mari nu ai decat in cazul in care persoana in cauza are antecedente il legatura cu asta. (ex. a amenintat in trecut pe cineva ca il/o bate si chiar a facut ceea ce a spus) altfel ai putea cere de la politie un fel de protectie sa nu se poata apropria de tine la 100 de m spre ex si daca incalca ordonanta at il poti da in judecata. dar poti sa incerci sau cel mai bine sa intrebi un avocat