| SG1995 a întrebat:

Am câteva întrebări:
1. Ați votat? De ce da, de ce nu?
2. Cu cine ați votat primul tur? Ce anume v-a făcut să votați persoana respectivă.
3. Și nu în ultimul rând, având în vedere finaliști din turul doi, care considerați că e "răul mai mic"? Și de ce aveți această considerație?

Răspuns Câştigător
| motorsportskr a răspuns:

Eu votez la parlamentare unde conteaza cu adevarat, in rest cine va fi presedinte si se va plimba prin America si prin U.E mi-e indiferent.

22 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

1. n-am încă dreptul la vot, sunt minoră.
2. cu...nimeni
3. Viorica Dăncilă ne cam face țara de râs.

| BroSafarii a răspuns:

Da, am votat, am votat pentru un viitor al Romaniei mai bun. Am votat pentru tineri.
Cu cine am votat?
Nu cu analfabeti, sunt sigur.
Romania merita o schimbare in bine... dar pana nu dispare actuala clasa de batrani (60+ ani), care sunt redusi, traiesc inca cu conceptia de comunism si nu stiu ca, copiii, nepoțiii, samd. au de suferit din cauza lor.
Stima si respect!

| Iote a răspuns:

1. Da. Mi-am facut datoria.
2. Cu unul care nu a iesit. Nu, nu e vorba de Barna laughing
3. "Raul cel mai mic" este Iohannis. Mai trebuie sa explic de ce? Dar ma intreb serios: Acum, eu cu cine votez?

| Strepix a răspuns:

1. Da. Merg la vot să nu decidă altcineva pentru mine, e un drept pe care il voi folosi mereu.

2. Barna. Consider că mă reprezintă pe mine, țara. I-am urmărit postările. Iar USR Plus îl consider cel mai ok partid, oameni inteligenti, cu studii, idei, exact ce ar trebui la guvernare.

3. Dăncilă este o rușine. Nu are ce căuta în turul 2. Nu l-am vrut pe Iohannis dar decat umbra lui Dragnea, a PSD-ului, mai bine votez Iohannis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Normal ca am votat. E dreptul meu si obligatia mea civica sa imi aleg reprezentanții.

2. Cu Dan Barna. Nu consider ca e un politician suficient de matur sa fie presedinte, dar a incercat sa aduca ceva nou si de bun simt. Daca ajungea cu Iohannis in turul 2 votam Iohannis.

3. Voi vota Iohannis. Raportat la constitutie Iohannis a fost un presedinte bun

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

3. Și nu în ultimul rând, având în vedere finaliști din turul doi, care considerați că e "răul mai mic"? Și de ce aveți această considerație.
Un profesor de fizică care a reprezentat țara onorabil cinci ani. O analfabetă care când deschide gura iUmor, adică ai umor, o țară întreagă are. Ceaușescu măcar și-a luat profesori de vorbit, scris și socoată. De aceea, ghici cu cine votez!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Da
2. Dancila
3. Dancila

| minrest a răspuns:

1. Am votat, mi-am facut profesiunea de credinta fara sa ma astept ca un singur vot sa schimbe rezultatul; iubesc dreptul de vot si m-a costat cam scump ca sa nu il exercit. 2. Am votat cu Iohannis, pentru ca a reusit sa apere institutiile statului fara prerogative suficiente, si fara sprijinul altor institutii, prin ingeniozitate, tupeu si hotarare. 3. Nici un candidat nu este un rau; fiecare este bun pentru unii, iar Iohannis este foarte bun pentru orientarea liberala, democrata si prooccidentala, din care fac parte si eu.

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

Nu vad ce a fost asa de rau la Iohannis. Nu reuseam sa salvez institutiile statului de asaltul PSD-ist, cu prerogativele lui, nici pentru viata mea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru motorsportskr):

Nu ar trebui să îți fie, căci el când se plimbă apără țara de dușmani, ceea ce nu îți spune ție.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. da, da de ce? Hai apără-ți canditata, convinge-ne și pe noi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Am mai spus: pentru ca e o doamna culta, inteligenta, rafinata si eleganta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei, aici nu te contra zic.
La rafinament aș avea mici obiecții, dar gusturile nu se discută așa câ mă abțin.
Și mă îngrijorează puțin eleganța, căci ea nu aduce nimic în plus la exercitarea funcției prezidențiale. În acest caz, aș vota mai bine cu Simona Senzual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Fiindca am ajuns la un consens, iti sugerez sa o votezi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba, că Johanis mi-a promis că vom avea o țară ca afară, și nu mai pot să îmi schimb opțiunea. Dar dacă dna mai candidează și în 2024, poate cădem la pace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

E o alegere pe care ti-o respect, dar pe care o vei regreta

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea obișnuiesc să regret ce am făcut. Nici nu mă aștept să se întâmple minuni, în nici o direcție. Nimic nou pe frontul de Vest.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Tocmai de asta e nevoie de o apropiere spre est, vestul nu aduce nimic nou

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Discutia e interesanta. Sigur ai facut o analiza amanuntita.
Tare as vrea sa o stiu si eu.
Dancila e pro-americana. Asta stiu sigur.
Daca nu va castiga alegerile prezidentiale, Mike Pence nu va mai vizita Romania, asa cum i-a promis intr-o convorbire telefonica.

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

Eu am fost foarte serios. Nu stiu de ce raspunsul mi-a fost calificat ca amuzant.
Cea cu estul nu o stiam.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici sunt din de acord cu dta, că aici ar trebui să avem o abordare echilibrată.

Răspuns utilizator avertizat