| 77antonia77 a întrebat:

Am cautat peste tot, dar nu am gasit un articol unde sa mi se spuna cum pot proceda sa adopt un copil din alta tara si sa il aduc in Romania.
As vrea sa adopt un copil dintr-o tara africana, dar nici nu stiu din ce tari pot sa adopt ca sa aduc copilul la noi in tara. Daca stiti voi, astept raspunsurile voastre. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare tara are lege proprie privind adoptiunea, asa ca va trebui sa te interesezi de legea din tara respectiva, poti apela la reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara respectiva.
Dupa adoptiune poti sa-l aduci in Romania.

| Simpatic a răspuns:

De ce din Africa, din Romania nu gasesti sau cum?
Daca adoptia in Romania e destul de greu de facut, gandeste-te ca cu atat mai greu este sa adopti din Africa in Romania!

| 77antonia77 explică (pentru Simpatic):

Pentru ca asa imi doresc eu, din Africa. Sa pot oferi un trai mai bun unui copil care probabil va fi bolnav de spina bifida sau alte boli, subnutrit si ar putea muri de foame daca ar ramane acolo.