| narukgeo a întrebat:

Am cumparat o masina din afara si nu am bani sa platesc timbrul verde, dar daca merg la notariat sa fac procura pentru ca alta persoana sa poata iesi din tara cu masina si peste cateva zile sa i-o pot vinde tot aceleasi persoane? Pot face asta? Si cat de legal este?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum sa faci procura daca masina nu este inmatriculata pe tine si nu esti legal proprietarul masinii?
Nu poti vinde legal ceva ce nu detii legal.

| narukgeo explică (pentru Ioandelasal):

Masina este pe numele meu, dar trebuie sa platesc taxa de timbru verde si vreau sa i-o vand inapoi fostului proprietar.

| Ioandelasal a răspuns (pentru narukgeo):

Daca o vinzi fostului proprietar nu mai trebuie sa platesti nimic, este ca si cum n-ai fi cumparat-o. Daca este inmatriculata pe el nici el nu va mai trebui sa plateasca ceva, daca a fost inmatriculata in perioada 2007-2011.

| raluk27 a răspuns:

Nu poti face procura pentru ca o alta persoana sa poata scoate masina din tara. Procura este o imputernicire pentru ca cineva sa faca ceva pentru tine si in interesul tau. Or a scoate masina din tara nu e in interesul tau si pentru tine. Trebuie sa inchei un contract de comodat (adica esti de acord sa dai in folosinta gratuita masina, lui X, pe o perioada de pana la 3 ani).Dar pentru asta este necesar ca masina sa fie inmatriculata pe numele tau si sa ai carte de identitate si certificat de inmatriculare. Daca vrei sa o vinzi inapoi fostului proprietar, vinde-o pur si simplu. Apoi el poate iesi cu masina din tara sau poate face orice vrea cu ea. Dar atat timp cat masina nu e inmatriculata pe numele tau, cu toate actele in regula, nu poti face nimic.