| anonim_4396 a întrebat:

Am depus ajutorul de somaj in iunie anul acesta, cu toate actele necesare. Totusi, mi s-a spus sa vin in luna septembrie, daca nu iau BAC-ul. Ce acte mai trebuie sa duc acum?

Răspuns Câştigător
| PookieBear a răspuns:

Asa si am uitat:trebuie sa iti deschizi un cont la banca si sa pui si o hartie cu extrasul de cont... daca ai cont deja(si card implicit) te duci si ceri doar extrasul de cont daca nu mergi sa iti deschizi unul deoarece trebuie codul IBAN in care sa iti vireze banii de somaj. sper ca te-am ajutat:*....atat trebuie!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai fost luat în evidenţă.
După luarea în evidenţă începe o perioadă de 60 zile în care trebuie să-ţi cauţi o slujbă ori sa-ţi ofere ei una. Dacă nu ai reuşit angajarea, până la sfârşitul perioadei de 60 de zile şi nici nu urmezi studii superioare sau postliceale, trebuie să mergi iarăşi la AJOFM pentru înscrierea la şomaj şi de la data respectivă o să primeşti o indemnizaţie de 250 de lei lunar, până la angajare, dar nu mai mult de 6 luni.
Acte necesare pentru a primi indemnizaţia de şomaj:
- actul de identitate - original şi copie;
- actele de studii şi calificare - original şi copie;
- certificatul de naştere - original şi copie;
- certificatul de căsătorie - original şi copie (dacă este cazul);
- adeverinţa medicală - din care să rezulte că eşti apt de muncă;
-declaraţie pe proprie răspundere că nu urmezi o formă de învăţământ, autentificată la un notar public;
-adeverinţă de la organul financiar teritorial din care să rezulte că nu realizezi venituri. Numai bine!

| PookieBear a răspuns:

Pai trebuie sa mai faci un dosar in care trebui sa pui: Copie dupa buletin, copie dupa certificatul de nastere, adeverinta de la medicul de familie cum ca esti apt de munca, adeverinta de la scoala pentru somaj(asa si ceri), copie dupa toate diplomele care le primesti de la scoala cand te vei duce..nu o sa iti dea diploma de bac deoarece nu l-ai luat dar iti da diploma de terminare a 12 clase(logic copie si dupa aia), hartie de la FISC din care sa rezulte ca nu ai alte venituri(asa si ceri)...adica cam toate actele care le-ai avut si in primul dosar.:*:*